Wrzesień 2022

Dzień Chłopaka – Wielka draka!

30 września w pięknej Auli SP5 odbył się Apel dla klas 1-3 z okazji Dnia Chłopaka. Złożono życzenia i rozdano słodkości. Było to też okazja do przedstawienia się kandydatek i kandydatów do Mini SU w roku 2022/23. Wybory tuż, tuż! W klasach 3A i 2C była możliwość zrobienia sobie selfika w foto-ramce z chłopięcymi marzeniami.

info. I. Zwidryn

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest corocznie 29 września. Ta data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Jego głównym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Badania potwierdzają, że głośne czytanie dzieciom wpływa nie tylko na ich rozwój społeczny i emocjonalny, ale także rozwija wyobraźnię, poszerza zakres słownictwa, buduje mocną więź, między czytającymi, rozwija empatię i zapewnia pozytywne emocje związane z czytaniem i książkami. Ukształtowanie wczesnych nawyków czytelniczych jest kluczowe dla wychowania przyszłych pasjonatów książek. W dzisiejszych czasach, warto też wspomnieć, że czytanie redukuje stres i poprawia samopoczucie. Warto więc,czytać dzieciom, nie tylko w ten jeden dzień w roku, ale systematycznie każdego dnia, chociaż po kilka minut. Korzyści będą obopólne. W szkolnej bibliotece słuchały przedszkolaki, pierwszaki z grupy “Uśmieszki” i Trzeciaki z 3A, a czytały super aktywne czytelniczki: Emilia z 5C – Honorowa czytelniczka Koła przyjaciół Biblioteki SP5, Tosia z 4A – najlepsza czytelniczka z roku 2021/22 i Rita z 3C – wolontariuszka KPB w roku szkolnym 2022/23. Oprócz czytania były mile spędzone chwile w czytelni i pytania do czytających. Można było pochwalić się książkami z domowych biblioteczek. Czytający otrzymali moc ciepłych słów,bo czytane były ulubione “kawałki” i dzięki słowom mogliśmy przekazać same pozytywne emocje. Warto czytać! Zapraszamy do szkolnej biblioteki!

Dzień Jabłka

28 września Dzień Jabłka. W plecaku do szkoły obowiązkowo niech jest jabłuszko! W gościnnych progach szkolnej biblioteki każdy chętny mógł poznać wszystkimi zmysłami owoc dnia czyli JABŁKO! Tu było krojenie, wąchanie, próbowanie i suszenie jabłuszek. Były także poszukiwania wierszyków i historyjek z jabłuszkiem w tle. Promujemy zdrowie, a owoce i warzywa zajadamy w klasach 1-3 dzięki udziałowi w programie “Mleko i owoce w szkole”. Smacznego!

Smaki Jesieni 2022

Smaki Jesieni ‘2022 ! To już tradycyjne działanie Samorządu Uczniowskiego SP5 jak i małych wolontariuszy. Jak co roku, bez mała od 19 lat na kwidzyńskim deptaku stanęły nasze stoiska. Tegoroczne spotkanie okraszone słoneczną pogodą, było kolejnym działaniem młodych wolontariuszy przy wsparciu swoich nauczycieli, którzy zapraszali do wrzutki dla kwidzyńskiego Hospicjum, serwując pyszne wypieki, różnorodne przetwory owocowo-warzywne oraz klasyk – pajda chleba z domowym smalcem. Dziękujemy za wparcie i miłe spotkania podczas tegorocznych Smaków Jesieni ‘2022. Do zobaczenia za rok! Organizator główny: Lokalna Fundacja Filantropijna Projekt w Kwidzynie. Promujemy wolontariat, piękno jesiennych darów oraz uczymy się działania w praktycznym pomaganiu.

Plakat i.Zwidryn
Dzień Kropki w 3A

15 września – Dzień Kropki w klasie 3A. Oj, działo się. Uczniowie zaprezentowali swoje liczne talenty. Wykonali w grupach zakropkowane zadania. Wykorzystali aplikację do ożywienia swoich kropek. Stworzyli kreatywne kropki z materiałów dostępnych w klasie i ułożyli wspólnie historię małej kropki. Uczniowie tej klasy wzięli też udział w projekcie eTwinning pt. “Kropka i ja” film wych. I. Zwidryn

Dzień Kropki

Dzień Kropki w klasach 1-3 wystartował 15 września. Po co jest Dzień kropki? To działanie, mające pobudzać kreatywność młodych ludzi i zachęcać ich do tworzenia. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury i każdy kto ma ochotę, organizują więc 15 września takie działania, które pomagają dzieciom odkryć swoje talenty i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest oczywiście kropka. To także święto kreatywności, odwagi i współpracy. Czas radości i tworzenia! Brawo my!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23

1 września uczniowie klas I-III powitali rok szkolny 2022/23 na szkolnym boisku. Były klasowe powitania i radość ze spotkania po wakacjach. Z pełnym ceremoniałem w obecności dyrekcji, nauczycieli i rodziców Pierwszaki z 1A, 1B i 1C złożyły uroczyste ślubowanie. Mini Samorząd Uczniowski złożył panu dyrektorowi raport gotowości do nauki i działania. Poczet sztandarowy reprezentował SP5 w miejskich uroczystościach z okazji 83 Rocznicy wybuchu II wojny światowej i Mszy za ojczyznę w Katedrze. Życzymy radości i energii w działaniu szkolnym i spokojnego, pełnego miłych chwil nowego roku szkolnego.