maj-sierpień 2016

Pożegnanie gimnazjalistów
 

23 czerwca 2016 r. w naszym gimnazjum odbyło się pożegnanie trzecioklasistów. W uroczystości udział wzięli nauczyciele, absolwenci, przedstawiciele drugich klas oraz rodzice naszych absolwentów. Pożegnanie szkoły to czas na podsumowanie dokonań i osiągnięć trzecioklasistów.

Szczególne wyróżnienie – Srebrną Tarczę – otrzymały uczennice: Gabriela Lehle kl. III B, Martyna Wojtaś kl. III b, Wiktoria Wesołowska kl. III B, Aleksandra Staszewska kl. III C, Dominika Mirosław kl. III A, Weronika Lewkowicz kl. III A, Agata Bałdyga kl. III A.

Świadectwo z wyróżnieniem otrzymały: Paulina Blonkowska kl. III A, Weronika Piotrowska kl. III A, Aleksandra Czarnuch kl. III A, Maja Jabłońska kl. III A, Daria Korzeniewska kl. III A, Malwina Gawrońska kl. III A, Aleksandra Kubajek kl. III B, Wiktoria Rosińska kl. III B, Daria Goryńska kl. III B.

Na uroczystości wręczono nagrody dla laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych. Za osiągnięcia sportowe nagrodzeni zostali: Sebastian Aniołkowski z kl. III E i Patryk Bińczak z kl. III E.

Najaktywniejszym czytelnikiem została Daria Korzeniewska z kl. III A.

Ważnym momentem uroczystości było wręczenie statuetek dla Najlepszych Absolwentów Szkoły.

Najlepszym Polonistą, Matematykiem, Fizykiem i Informatykiem została Aleksandra Staszewska z kl. III C. Ola otrzymała również tytuł Najlepszego Absolwenta. Najlepszym Chemikiem została Weronika Lewkowicz z kl. III E, Najlepszym Biologiem Martyna Wojtaś z kl. III B, Najlepszym Geografem Gabriela Lehle z kl. III B, Najlepszym Germanistą Kacper Stankiewicz z kl. III E, Najlepszym Anglistą Maciej Mikołajczyk z kl. III A, Najlepszym Plastykiem Wiktoria Wesołowska z kl. III B i Najlepszym Sportowcem oraz Najlepszym Kolegą został Sebastian Aniołkowski z kl. III E.

Podczas uroczystości pożegnania szkoły trzecioklasiści złożyli ślubowanie na sztandar gimnazjum. Następnie głos zabrali: dyrektor gimnazjum Mirosław Dudek, przewodnicząca samorządu szkolnego Aleksandra Czarnuch oraz w imieniu klas drugich Julia Kogut.

Po oficjalnej części uroczystości absolwenci zaprezentowali krótki program, w którym pożegnali nauczycieli, młodsze koleżanki i młodszych kolegów, szkołę.

Zapraszamy do galerii...

[Autorka tekstu: K.Stanikowska]


OSTATNI DZWONEK, CZYLI ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Nadszedł długo wyczekiwany moment dla wszystkich uczniów. Po wielu miesiącach wytężonej nauki przyszedł czas na upragniony odpoczynek. W upalny piątkowy poranek 24 czerwca, szczęśliwi i uśmiechnięci uczniowie naszego gimnazjum z radością zebrali się, by na okres wakacji pożegnać swoich wychowawców i nauczycieli. Liczne nagrody m. in. za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, były potwierdzeniem tego, że szkolna młodzież jak najbardziej zasłużyła na długi, beztroski wypoczynek.

Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali: Klara Pawluch, Nikodem Storozum, Aleksandra Milewska, Tymoteusz Powęska, Tymoteusz Radomiński - klasa 1a Jakub Stanikowski, Dominik Sosna, Jakub Łoziński - klasa 1c Dawid Stasiak - klasa 1f Michał Mechliński, Marcel Śliwiński, Dominika Dębińska- klasa 2b Natalia Szuba, Patrycja Ślizewska-klasa 2c

Rozpoczynające się wakacje to dla jednych czas na zasłużony odpoczynek i zabawę, dla innych zaś czas na pracę, czy rozwijanie swoich pasji. Zachęcamy jednak wszystkich, aby nie marnowali tych dwóch miesięcy i pamiętali, że wakacje to przywilej ucznia, który kiedyś, wraz z wejściem w dorosłe życie, zostanie nam odebrany, dlatego warto w pełni z niego korzystać. Wszystkim uczniom życzymy udanych wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody, aby w trakcie ich trwania nabrali siły i energii na nadchodzący rok szkolny.

Następny dzwonek dopiero we wrześniu. M A M Y W A K A C J E !!!

Zapraszamy do galerii...

[Autorka tekstu: M. Kapuścińska]
dołącz do projektu ZDolni z pomorza!
Zachęcamy rodziców uczniów uzdolnionych w następujących dziedzinach: - obszar matematyki, fizyki lub informatyki - obszar biologii lub chemii - obszar kompetencji społecznych (w których miejsce dla siebie znajdą uczennice i uczniowie, których interesuje język polski, historia, wos, sztuka, filozofia itp.) do udziału w projekcie "ZDOLNI Z POMORZA". Informacje na ten temat można znaleźć na stronie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Starostwa Powiatowego w Kwidzynie.
jesteśmy szkołą z talentem!!!

14 czerwca 2016r. w kwidzyńskim kinoteatrze odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Szkoła z talentem". Program prowadzony przez Lokalną Fundację Filantropijną "Projekt" dał młodzieży możliwość zaprezentowania talentów recytatorskich, pisarskich, wokalnych, plastycznych oraz filmowych.

Wśród nagrodzonych znaleźli się również nasi uczniowie: Wiktoria Wesołowska, Aleksandra Sztadelmajer (wyróżnienie w konkursie plastycznym- nauczyciel prowadzący Elżbieta Leśniewska), Mieszko Wierciński, Paulina Blonkowska (wyróżnienie w konkursie fotograficznym-nauczyciel Anna Grabowska), Mieszko Wierciński (II m w konkursie recytatorskim-nauczyciel Jolanta Małkiewicz), Maja Jabłońska, Aleksandra Czarnuch, Daria Korzeniewska (wyróżnienie w konkursie recytatorskim-nauczyciel Katarzyna Stanikowska), Wiktoria Wesołowska (wyróżnienie w konkursie recytatorskim- nauczyciel Aleksandra Wojtkiewicz), Marcelina Koralewska -Im, Łukasz Tryc (wyróżnienie w konkursie wokalnym-nauczyciel Jacek Strociak), Daria Goryńska, Martyna Wojtaś, Malwina Sobstyl, Dominika Ptaszyńska, Konrad Winiarczyk ( II m w konkursie filmowym-nauczyciel Marzena Szarłan).

[Autorka tekstu: M.Szarłan]
 
W CIENIU URNY

14 czerwca 2016r. uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję wziąć udział w lekcji z najnowszej historii. Zajęcia poprowadzili pracownicy IPN w Gdańsku. Organizatorem spotkania byli: p. J.Szumowski, p. K.Stanikowska i p. M.Kapuścińska.

Za kotarą i w cieniu urny, czyli mało znane fakty z okresu referendum z 30 czerwca 1946 roku był przewodnim tematem zajęć przygotowanym przez IPN w Gdańsku.

Wykład przybliżył kulisy wprowadzania władzy komunistycznej w Polsce w pierwszych latach powojennych do wyborów 1947 r., ze szczególnym uwzględnieniem propagandy komunistycznej przed referendum z 30 czerwca 1946 r. oraz działaniami zmierzającymi do sfałszowania głosowania. Spotkanie poprowadził Krzysztof Drażba.

Tego samego dnia uczniowie obejrzeli film ”Zapora” o jednym z dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym – majorze Hieronimie Dekutowskim. Uczniowie wysłuchali opowieści o człowieku wymagającym i upartym, a jednocześnie tęskniącym za normalnym życiem. Zajęcia poprowadził Artur Chomicz i współtwórca filmu Piotr Wiejak.

[Autorka tekstu: M.Kapuścińska]


wspaniała wycieczka do Grodziska Subkowy

15 czerwca 2016r. klasy:1a,1b,1c,2a,2b uczestniczyły w wycieczce integracyjno-edukacyjnej w Subkowach. Organizatorem wycieczki był p. J. Szumowski.

Atmosfera Grodu otworzyła przed uczniami świat sprzed lat, pełen przygód, dawnych legend i historii – prawdziwych dziejów naszej ziemi. Uczestnicy obejrzeli scenę ślubu Mieszka i Dobrawy oraz chrztu Polski, będącego początkiem naszej państwowości. Dzięki eksponatom związanym z historią Grecji uczestnicy przenieśli się do świata antyku i do spartańskiej szkoły agoge.

Barwną i ciekawą opowieść o fundamentach kultury europejskiej współtworzyli uczniowie, odgrywając role w poszczególnych scenkach, dzięki czemu mieli niepowtarzalną okazję włożenia zbroi, strojów historycznych. Potem uczniowie chwycili łuki i strzelali prosto w środek tarczy. Inni na kole garncarskim formowali kielichy i wytwarzali papier oraz rzucali włócznią.

Przy dźwiękach z epoki nie zabrakło ogniska i pieczonych kiełbasek oraz słodyczy. Ta niezapomniana przygoda na długo pozostanie w pamięci.

Dziękujemy Bractwu Rycerskiemu KERIN za wspólną zabawę i odkrywanie historii.

Zapraszamy do galerii...

[Autorka tekstu: M.Kapuścińska]


ognisko integracyjne

Dnia 7 czerwca 2016r. uczniowie klasy 1a wraz z wychowawcą spotkali się na terenie Ogrodu Dendrologicznego Miłosna, by wspólnie spędzić czas. Ten upłynął nam bardzo miło i szybko. Wspaniała aura pozwoliła na zabawy integracyjne, rozmowy, śpiewy i tańce:), jak również na pieczenie kiełbasek. Żal było wracać do codziennych obowiązków. To było fajne podsumowanie kończącego się roku szkolnego. Czekamy na kolejne takie spotkanie...

[Autorka tekstu: A. Grodecka]


Happening antyprzemocowy i antytytoniowy

W celu propagowania życia bez przemocy, bez nałogów Samorząd Uczniowski w dniu 30.05.2016 zorganizował Happening, podczas którego młodzież naszej szkoły zamanifestowała postawę antyprzemocową oraz antytytoniową włączając się w Światowy Dzień bez Tytoniu. Uczniowie przygotowali plakaty z hasłami, błękitne balony, wstążki i przemaszerowali ulicami osiedla.

[Autorka tekstu: A.Tynda]


DZIEŃ DZIECKA W NASZYM GIMNAZJUM

Dnia 1 czerwca 2016r. odbył się Festyn z okazji Dnia Dziecka pod hasłem „Baw się z nami podróżami”. Otwarcie imprezy przebiegło z wielkim hukiem. Bractwo rycerskie z Gniewu wystrzeliło na powitanie salwę z hakownicy. Rycerze zaprezentowali pokaz walki na topory.

Uczniowie mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z kuszy. Kolejną atrakcją był występ grupy tanecznej Loud Street Dance pod kierunkiem p. A. Orzechowskiej. Ponadto swoją obecnością zaszczycili nas reprezentanci Warsztatów Terapii Zajęciowej z Górek. Pokazali nam wytwory rękodzieła swoich podopiecznych. Nasi uczniowie mogli samodzielnie wykonać ozdoby z wikliny i gliny. Każda klasa przygotowała stoisko z wylosowanym państwem Europy, prezentując najciekawsze miejsca i zabytki danego państwa. W czasie trwania Festynu uczniowie mogli uczestniczyć w zabawach przygotowanych w ośmiu sektorach. Były to: gry i zabawy sportowe na wesoło, ping –pong, Bulle, wspólne malowanie pod tytułem „Podróże marzeń”, malowanie twarzy, kącik mądrej głowy, gry zespołowe (siatkówka, piłka nożna).

Z okazji Dnia Dziecka rodzice przygotowali kiełbaski z grilla, napoje i ciasta. Na zakończenie Festynu wylosowano nagrody dla tych uczniów, którzy uczestniczyli we wszystkich konkurencjach podczas trwania imprezy. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale!!!

Zapraszamy do galerii...

[Autorka tekstu: A. Nowak]


noc historyków w gniewie

W dniu 24 maja uczniowie klas III uczestniczyli w kolejnej już „Nocy Historyków” organizowanej przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie. Tym razem członkowie klasy rycerskiej oraz Stowarzyszenia „APIS” przenieśli nas w wiek XVII, czyli czasy świetności i potęgi Rzeczpospolitej. Przy wspólnych zabawach i biesiadowaniu czas upływał bardzo szybko. Spotkanie zakończyło nocne zwiedzanie zamku. Z niecierpliwością czekamy na zaproszenie w przyszłym roku.

[Autor tekstu: J. Szumowski]
ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

31.05.2016 uczniowie Gimnazjum nr 3 uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia bez Tytoniu zorganizowanego przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kwidzynie. Podczas Happeningu młodzież kwidzyńskich szkół przekonywała do życia wolnego od uzależnień, przemaszerowała ulicą Piłsudskiego rozdając mieszkańcom Kwidzyna ulotki antytytoniowe. Można było również skorzystać z poradnictwa antytytoniowego, dokonać pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz ciśnienia krwi. Młodzież bardzo aktywnie manifestowała postawę antytytoniową.

[Autorka tekstu: A.Tynda]


spotkanie w fabryce LACROIX

W ramach doradztwa zawodowego uczniowie klas III uczestniczyli w spotkaniu w fabryce Firmy LACROIX w Kwidzynie. Uczniowie zostali zapoznani z możliwościami zawodowymi oraz ścieżką kariery zawodowej pracowników. Zaprezentowano asortyment, który jest wytwarzany w fabryce – światła do samochodów, podzespoły do płyt indukcyjnych, alarmów, czujników ruchu, nagłośnienia, uczniowie mieli jedyną okazję, aby te wszystkie podzespoły zobaczyć z bliska, dotknąć, zbudować w całość. Uczniów oprowadzono po wszystkich liniach produkcyjnych, gdzie mogli przyjrzeć się pracy na konkretnych stanowiskach. Odbyły się również zajęcia warsztatowe, które zostały przeprowadzone przez nauczyciela i uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kwidzynie, szkoły która współpracuje z Fabryką LACROIX.

[Autorka tekstu: A.Tynda]


Kacper mistrzem języka niemieckiego!

Dnia 20 maja 2016r. odbył się V POWIATOWY KONKURS JĘZYKÓW OBCYCH zorganizowany przez Społeczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Kwidzynie. Nasi uczniowie w składzie Maciej Mikołajczyk z kl. 3a, Wiktoria Pulkowska z 2c oraz Kacper Stankiewicz z 3e dzielnie stawili czoła zadaniom z języka niemieckiego i angielskiego. I tym razem nasi uczniowie nie zawiedli. Kacprowi udało się zdobyć tytuł MISTRZA JĘZYKA NIEMIECKIEGO!!!! Gratulujemy!!!!

[Autorka tekstu: D. Pakulska]


Udana wyprawa w Góry Sowie

W dniach 17-20 maja 2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli we wspaniałej wycieczce zorganizowanej przez pana Jarosława Szumowskiego w Góry Sowie.

Wśród licznych atrakcji, które na nas czekały, należy wymienić: zwiedzanie Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie, poszukiwanie złota w kopalni w Złotym Stoku, zwiedzanie klasztoru w czeskim miasteczku Brumow, podziwianie przepięknych form skalnych w „Skalnym Mieście” w Czechach, zdobycie twierdzy w Srebrnej Górze i zwiedzanie zamku Grodno.

Ostatnim etapem naszej wyprawy była wizyta we wrocławskim ZOO i spacer po przepięknym Starym Mieście Wrocławia.

Podczas czterech dni wycieczki nie opuszczał nas dobry humor, który motywował do działania. Mile spędzony wspólnie czas wspominaliśmy przy pożegnalnym ognisku. Nie zapomnieliśmy o tym, by przy blasku ognia razem pośpiewać.

Wycieczka w Góry Sowie była bardzo udana i już czekamy na następną.

Zapraszamy do galerii...

[Autorka tekstu: K.Stanikowska]


zajęcia zawodoznawcze

Dnia 17 maja 2016r. w klasach I zostały przeprowadzone zajęcia z Panią Emilią Szafraniec doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery w Gniewie. Głównym celem zajęć było poznanie samego siebie. Uczniowie przedstawiali swoje umiejętności, zainteresowania, uzdolnienia, dzięki którym odkrywali predyspozycje zawodowe i mogli określić dalszą ścieżkę edukacyjno – zawodową. Wielu uczniów już na tym etapie potrafiło dokładnie wskazać zawód, który zamierza wykonywać w przyszłości.

[Autorka tekstu: A.Tynda]


II miejsce w konkursie historycznym

W dniu 12 maja odbył się etap gminny konkursu historycznego o zamkach państwa krzyżackiego. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie” z siedzibą w Olsztynie oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Jego celem jest propagowanie szeroko pojętej wiedzy o państwie krzyżackim obejmującym obszar dzisiejszej północno-wschodniej Polski oraz obwód kaliningradzki. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas III – Wiktoria Wesołowska przygotowywana przez p. Marzenę Szarłan oraz Patryk Bińczak przygotowywany przez p. Jarosława Szumowskiego.

W zmaganiach konkursowych nasi uczniowie zajęli II miejsce. Osiągniętego wyniku gratulujemy!

[Autor tekstu: J.Szumowski]
konkurs matematyczny pitagoras

Jak co roku, Dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Znaku Rodła w Kwidzynie, Rada Rodziców oraz nauczyciele matematyki organizują dla uczniów wszystkich gimnazjów powiatu kwidzyńskiego konkurs matematyczny, który rozwija zdolności matematyczne i logicznego myślenia u przyszłych finalistów lub laureatów olimpiady matematycznej województwa pomorskiego.

To już XXIII edycja Powiatowego Konkursu "PITAGORAS" dla uczniów drugich klas gimnazjum. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy pisemny i drugi ustny, do którego przechodzą tylko cztery drużyny. Po ogólnej klasyfikacji I miejsce zajęło Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie /Adam Jędrzejewski, Dawid Dolecki, Michał Świetlicki/, II miejsce Gimnazjum Społeczne w Kwidzynie /Natalia Deyna, Paweł Enerlich, Aleksandra Walkiewicz/ oraz III miejsce zajęło Gimnazjum nr 3 w Kwidzynie /Natalia Szuba, Kandyd Poźniak, Łukasz Gajewski/.

Należy wyróżnić osoby, które osiągnęły wysokie wyniki indywidualnie w części pisemnej. Najlepszą uczestniczką była Zofia Telefus /Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie/, potem równorzędnie: Natalia Deyna, Michał Świetlicki, Zuzanna Jaremko /Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie/, na trzecim miejscu znalazła się Natalia Szuba. Wszystkim laureatom naszego konkursu podziękował dyrektor szkoły pan Mirosław Dudek, który również był wraz z Radą Rodziców sponsorem wręczanych nagród.

[Autorka tekstu: W.Kowalczuk]


wycieczka do centrum nauki experyment

13 maja 2016r. klasa IId pod opieką p. A. Parafiniuk i p. M.Kośmickiej udała się do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Uczniowie mogli samodzielnie w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki.

Zapraszamy do galerii ...

[Autorka tekstu: M. Kośmicka]


nasze dziewczęta na podium

Dnia 9 maja 2016r. w Prabutach odbył się finał powiatu w mini piłce nożnej dziewcząt. Nasze zawodniczki: Natalia Frela, Wiktoria Januszkiewicz, Wiktoria Krysztofiak, Nadja Kuffel, Weronika Lewkowicz, Paula Marcinkowska, Dominika Mirosław, Natalia Pudlis, Karolina Rzepka, Sara Tul, Monika Wyczling, zajęły II miejsce przegrywając I miejsce gorszym bilansem bramkowym.

[Autor tekstu: P.Maluchnik]


podium dla naszych zawodników

Dnia 10 maja 2016r. w Nowym Dworze odbył się półfinał wojewódzki w piłkę nożną. Nasza drużyna, w składzie: Sebastian Aniołkowski, Patryk Bińczak, Jeremiasz Cacan, Łukasz Feld, Przemysław Kozłowski, Jakub Łoziński, Marcel Maluchnik, Piotr Piątkowski, Dominik Sosna, Jakub Stanikowski, Adrian Tabor, rozegrała 4 mecze, z których wygrała 3 spotkania, 1 zremisowała. W klasyfikacji końcowej zajęła III miejsce przegrywając rywalizacją punktową o II miejsce gorszym bilansem bramkowym. Warto zaznaczyć, że w naszej drużynie występowało 6 chłopców z klasy Ic i byliśmy najmłodszym zespołem w całym połfinale.

[Autor tekstu: P. Maluchnik]
powiatowy konkurs matematyczny "liczby na co dzień"

Po raz piętnasty nasza szkoła była głównym organizatorem Powiatowego Konkursu Matematycznego "Liczby na co dzień" skierowanego do uczniów klas pierwszych gimnazjum. W ciągu 60 minut uczestnicy konkursu musieli obliczyć szybkość z jaką pociąg pokonuje tunel, obliczyć wiek matki sprzed 10 lat, różnicę pól prostokątów przy nieznanych długościach boków i inne trudne wielkości. Poziom jaki reprezentowali uczniowie z naszego powiatu był bardzo wysoki, co dobrze rokuje na przyszłość. Są to potencjalni olimpijczycy z matematyki. Prace pisemne były sprawdzane przez komisję składającą się z opiekunów poszczególnych gimnazjów.

W ogólnej klasyfikacji I miejsce zajęła Aleksandra Jankiewicz /Gimnazjum Społeczne Kwidzyn/, II miejsce zajął Kamil Samulewski /Gimnazjum Nebrowo Wielkie/, III miejsce zajęła Zuzanna Krosnowska /Gimnazjum Społeczne Kwidzyn/, IV miejsce zajął Filip Połom /Gimnazjum Ryjewo/. Również zostały wręczone nagrody innym uczniom, którzy zasługują na wyróżnienie: Martyna Sipa /Gimnazjum nr 2 Kwidzyn/, Julia Zbyszyńska /Gimnazjum nr 2 Kwidzyn/, Łukasz Urbański /Gimnazjum Społeczne Kwidzyn/, Oskar Krupa /Gimnazjum Ryjewo/, Jakub Stanikowski /Gimnazjum nr 3 Kwidzyn/ oraz Szymon Juszczyk /Gimnazjum Nowy Dwór/.

Wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom podziękował pan dyrektor Mirosław Dudek, który wraz z Radą Rodziców ufundował nagrody w postaci bonów EMPIK.

[Autorka tekstu: W.Kowalczuk]