marzec-kwiecień 2016

święto konstytucji 3 maja

W tym roku obchodzimy 225 rocznicę uchwalenia ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

W piątek 29 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowany przez p. Marzenę Szarłan oraz p. Jacka Strociaka. Ponadto delegacja uczniów z naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w miejskich obchodach rocznicy.

[Autor tekstu: J.Szumowski]


wystawa "Tajemnice Biblii"

Dnia 28.04.16 r. członkinie koła bibliotecznego: Klara Pawluch i Maria Powęska oraz uczennice kl. 3 e: Agata Bałdyga, Natalia Frela, Wiktoria Januszkiewicz, Paula Marcinkowska, Dominika Mirosław, Sara Tul i uczennica kl. 1a Agata Śliwińska wzięły udział w otwarciu wystawy „Tajemnice Biblii”, która odbyła się w czytelni Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Kwidzynie. Uczestniczki wystawy mogły obejrzeć faksymile pelplińskiego egzemplarza Biblii Gutenberga.

[Autorka tekstu: B.Moos]


V gimnazjada integracyjna

Dnia 22 kwietnia grupa uczniów z klas 3a i 1a wzięła udział w V Gimnazjadzie Integracyjnej, która miała miejsce w Gimnazjum w Malborku. W tym roku bawiliśmy się pod hasłem "STOP WADOM POSTAWY". Ekipa artystyczna miała za zadanie wykonać plakat związany z tematem wydarzenia, grupa sportowa brała udział w różnych konkurencjach m.in. biegi z trudnościami. Trzecioklasiści wywalczyli pierwsze miejsce a pierwszaki ostatnie miejsce na podium. Wszyscy byli zadowoleni ze swoich nagród i z uśmiechem na ustach wracali do domu.

Zapraszamy do galerii...

[Autorka tekstu: uczennica Malwina Gawrońska z kl.3a]


Ludzkości Dzieje Malowane

28 kwietnia w Gimnazjum nr 2 w Chojnicach odbyło się podsumowanie VI Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Plastycznego pod nazwą "Ludzkości Dzieje Malowane", podczas którego Wiktorii Pulkowskiej wręczono nagrodę za zajęcie III miejsca. Wiktoria wykonała swoją pracę pod kierunkiem nauczycielki plastyki pani Elżbiety Leśniewskiej.

Serdeczne gratulacje...


lekkoatleci - ogromne sukcesy

Julia Gruda i Filip Ostrowski to uczniowie, którzy dzięki treningom, ciężkiej pracy, talentowi i ogromnemu zaangażowaniu w swoich dyscyplinach sportowych odnieśli sukcesy na skalę kraju.

Julia zdobyła złoty medal w Halowych Biegach Makroregionu na 1000 m, srebrny medal w Mistrzostwach Makroregionu w biegach przełajowych i osiągnęła trzeci wynik w Polsce w hali, na bieżni 1000 metrów.

Filip zdobył złoty medal w Mistrzostwach Makroregionu w biegach przełajowych, pobił halowy rekord Polski młodzików w biegach na 600 metrów, uzyskując wynik 1,24,68 oraz jest najlepszy w Polsce w biegach halowych na 300 metrów z wynikiem 36,87.

Serdeczne gratulacje...


II Gra Miejska i podium dla naszych uczniów!!!

22 kwietnia 2016r odbyła się II Gra Miejska dla posiadaczy Karty Euro 26 – Kwidzyn Moje Miasto. Organizatorem gry był Burmistrz Miasta Kwidzyn oraz Polskie Stowarzyszenie Projektów Młodzieżowych. Naszą szkołę reprezentowało 13 grup. Każda grupa składała się z 4 osób. Podczas gry uczestnicy musieli wykonać zadania przygotowane przez: Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji, Kwidzyńskie Centrum Kultury, Zespół Pieśni i Tańca Powiśle, Stowarzyszenie Eko –Inicjatywę, Centrum Nauki i Biznesu „ŻAK”, Związek Harcerstwa Polskiego.

Finał II Gry Miejskiej odbył się na Miłosnej, gdzie na uczestników oprócz nagród czekało przygotowane ognisko oraz przejażdżki wozem. Uroczystość rozpoczęła się krótką częścią artystyczną przygotowaną przez uczennice naszej szkoły- Wiktorię Wesołowską i Julię Ossowską z klasy IIIb.

Zwycięzcami zostali uczniowie naszej szkoły: Pierwsze miejsce zajęli: Sebastian Caputa, Zuzanna Wiśniewska, Natalia Babiarz, Julia Woźniak. Drugie miejsce zajęli: Nikodem Storozum, Agata Śliwińska, Klara Pawluch, Dagmara Korzeniewska. Trzecie miejsce zajęli: Aleksandra Czarnuch, Maciej Czajka, Weronika Laskowska, Paulina Blonkowska. Gratulujemy!!! [Autorka tekstu: M.Szarłan]

MY TU GRAMY!

Piłka nożna. Rocznik 2002.

Trener –p. Przemysław Maluchnik

Bardzo dobre wyniki naszej drużyny zaowocowały tym, że „zaczęło robić się głośno” o nas!

Nasze Największe Osiągnięcia: - Zwycięstwo w największym Międzynarodowym Turnieju w Polsce – Dobiegniew Cup 2013 r. - Zwycięstwo w Turnieju o Puchar Burmistrza miasta Kwidzyna 2013 r. - Zwycięstwo w halowym turnieju Beniaminek Cup 2015 r. - 2 miejsce w halowym turnieju Rodło Cup 2015 r. - 2 miejsce w okręgowej lidze Junior D1 Aktualnie 1 miejsce w okręgowej lidze Junior C2.

Każdy rywal jest trudny, bez względu na to, które miejsce zajmuje w tabeli. Ale my też jesteśmy trudnym rywalem dla przeciwników i mam nadzieję, że tak też będzie!

Wyniki: rozegrane mecze - 9, wygrane mecze – 8, bramki 75:7, punkty 24. Więcej informacji: https://www.laczynaspilka.pl/rozgrywki/nizsze-ligi http://www.pomorski-zpn.pl/ Szukaj w zakładce Rozgrywki/Wyniki i tabele/Malbork C2

Skład drużyny: - Jakub Stanikowski (kapitan drużyny), Jeremiasz Cacan, Kacper Czarnecki, Kacper Drożdż, Paweł Dybich, Dawid Jaśniewicz, Przemysław Kozłowski, Igor Krasowski, Karol Krogulec, Mateusz Lewandowski, Jakub Łoziński, Marcel Maluchnik, Kornel Oberland, Mateusz Piasek, Piotr Piątkowski, Mateusz Przybylski, Łukasz Sterankowicz, Maciej Tuszyński.

Najbliższy mecz: 24.04.2016r., godz. 13.00, Kwidzyn, ul. Sportowa 6. Zapraszamy!

[autor artykułu: Jakub Stanikowski i Marcel Maluchnik, ucz. kl. 1 C]


"Młodzież zapobiega pożarom" - Viii miejsce w powiecie

Kacper Sienkiewicz z klasy 2C reprezentował nasze gimnazjum podczas etapu powiatowego XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą "Młodzież zapobiega Pożarom" i zajął 8 miejsce. Ten etap turnieju odbył się w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Podczas turnieju uczestnicy mieli również okazję zobaczyć prezentowane prze strażaków wozy bojowe i posłuchać ich opowiadań na temat codziennej pracy strażaków.
nasza szkoła na 7 miejscu w zestawieniu kuratorium Oświaty

Podczas wręczenia zaświadczeń tegorocznym laureatom konkursów przedmiotowych w dniu 12 kwietnia KO w Gdańsku zaprezentowało różne zestawienia statystyczne. W zestawieniu najlepszych wyników w ilości laureatów, nasze gimnazjum uplasowało się na 7 miejscu wśród wszystkich gimnazjów województwa pomorskiego, z ilością 6 laureatów konkursów przedmiotowych.

Przypominamy że, 4 uczniów uzyskało tytuł laureata z geografii - Aleksandra Czarnuch, Weronika Piotrowska, Gabriela Lehle i Mateusz Wójcik, z matematyki Aleksandra Staszewska, z języka niemieckiego Kacper Stankiewicz.

Natomiast w rankingu największej ilości laureatów za okres ostatnich trzech trzech lat, tj. w latach 2013-2016, nasza szkoła zajmuje miejsce dziewiąte.


warsztaty IPN
8 kwietnia 2016r. uczniowie klasy IIIa i III b uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych z najnowszej historii Polski poprowadzonych przez historyka z IPN. Na zajęciach uczniowie, dzięki zastosowaniu aktywizujących metod dydaktycznych, poznali wybrane zagadnienia funkcjonowania PRL. Zajęcia składały się z: wprowadzenia historycznego w formie prelekcji i z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, części warsztatowej, polegającej na analizie wybranych źródeł historycznych i wykonaniu na ich podstawie zadań, przedstawienia oraz podsumowania wyników pracy. [Autorka tekstu: M. Szarłan]
wystawa malarska

Dnia 1 kwietnia 2016 r. członkinie koła bibliotecznego wraz opiekunem p. B.Moos uczestniczyły w wystawie malarskiej Mileny Wiśniewskiej, która odbyła się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece w Kwidzynie.


finalista konkursu historycznego
Mateusz Wójcik z klasy IIa został tegorocznym finalistą Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Serdeczne gratulacje dla Mateusza, jego rodziców i nauczyciela historii pana Jarosława Szumowskiego.
wycieczka edukacyjna

W dniu 30 marca 2016r. uczennice z naszej szkoły miały możliwość zwiedzania Europejskiego Centrum Solidarności oraz Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. W trakcie wycieczki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Młodzi Demokraci Kwidzyn nasze uczennice miały okazję zapoznać się z historią NSZZ Solidarność, pracą i zadaniami Wojewody oraz pracowników Urzędu Wojewódzkiego m.in. pracowników Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Biura Prasowego Wojewody.

Więcej zdjęć w galerii...

[Autor tekstu:J.Szumowski]
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

W poniedziałek 21 marca 2016 roku drzwi naszego gimnazjum stanęły szeroko otwarte przed zaproszonymi gośćmi, którzy pierwsze kroki skierowali na salę gimnastyczną, gdzie powitał ich pan dyrektor Mirosław Dudek. Na ten dzień uczniowie i nauczyciele zaplanowali wiele atrakcji. Uczniowie klas szóstych zapoznali się z ofertą edukacyjną Gimnazjum nr 3 im. Znaku Rodła w Kwidzynie na rok szkolny 2016/2017.

W oprowadzaniu po szkole towarzyszyli im nasi nauczyciele, którzy opowiadali, co ciekawego dzieje się w naszej szkole, jak można atrakcyjnie spędzić czas po szkole, jakie mamy koła zainteresowań, drużyny sportowe oraz inne ciekawostki. Uczniowie mieli też okazję wziąć udział w wybranych przez siebie lekcjach.

Szóstoklasiści mogli uczestniczyć w pokazach doświadczeń z fizyki, z chemii, obejrzeć eksponaty pod mikroskopem w sali biologii.

Odwiedzający naszą szkołę mieli również okazję podziwiać wystawę prac plastycznych i rękodzieła uczniów naszego gimnazjum i uczestniczyć w zajęciach z lepienia gliny oraz wykonać samodzielnie kartkę świąteczną. Swoje sukcesy zaprezentowali uczniowie uczęszczający na zajęcia pozalekcyjne z zajęć artystycznych, na których poznają oni tajniki gry na gitarze i nauki śpiewu.

Uwagę przyszłych gimnazjalistów przyciągnęły również prezentacje multimedialne z języka niemieckiego i próba nauki nowego języka. Gościom ogromną frajdę sprawiły zajęcia z języka angielskiego. Przyszli gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć laboratorium językowe i poznać zalety wykorzystania sprzętu audiowizualnego.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stroje historyczne, które przeniosły uczestników w dawne czasy. Wielką frajdą okazały się również podróże geograficzne.

Najodważniejsi szóstoklasiści rozwiązywali krótkie zadania matematyczne i logiczne.

W dalszej części Dnia Otwartego uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN.

Mamy nadzieję, że wszystkim podobało się w naszym gimnazjum oraz że od września przybędzie nam wielu nowych uczniów. Pełni wrażeń mamy nadzieję spotkać się z naszymi gośćmi we wrześniu w szkolnych ławach.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Autorka tekstu: M. Kapuścińska]


finalistka konkursu informatycznego

Jak podaje komisja Kuratoryjnego Konkursu Informatycznego Ola Staszewska uzyskała tytuł finalisty. Ola zatem uzyskała ten tytuł w trzech konkursach oraz tytuł laureata z matematyki. Serdeczne gratulacje dla Oli, rodziców i nauczyciela informatyki pana Michała Tokarskiego.


finalistka konkursu fizycznego
Zostały ogłoszone wyniki Kuratoryjnego Konkursu Fizycznego. Aleksandra Staszewska uzyskała tytuł FINALISTY. Serdeczne gratulacje dla Oli, rodziców i nauczycielki fizyki pani Marii Kośmickiej.
1 miejsce w miejskim etapie xxxix ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej pod nazwą "Młodzież zapobiega pożarom"

17 marca w LO nr 2 odbył się turniej, podczas którego naszą szkołę reprezentowali Krzysztof Gawroński z klasy 1A, który zajął 4 miejsce i Kacper Sienkiewicz z klasy 2C, który zajął 1 miejsce. Kacper będzie reprezentował naszą gminę podczas etapu powiatowego tego konkursu. Serdeczne gratulacje.


XV wojewódzki konkurs rwórczości regionalnej dzieci i młodzieży p.n. "mój region"
Nasi uczniowie w tym konkursie tradycyjnie odnieśli wielkie sukcesy, bo ich prace w poszczególnychkategoriach zajęły: malarstwo - Wiktoria Pulkowska z klasy IIC - 1 miejsce, rysunek - Dominika Mirosław z klasy IIIE - 1 miejsce forma przestrzenna - Łukasz Gajewski z klasy IIA - 2 miejsce, a Zuzanna Muzolf z klasy IB - wyróżnienie haft - Wiktoria Wesołowska z klasy IIIB - wyróżnienie. Podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się 16 marca w Zespole Szkół Specjalnych w Kwidzynie. Tak wysoki poziom naszych prac uczniowie zawdzięczają nauczycielce plastyki, pani Elżbiecie Leśniewskiej, pod której to opieką prace tworzyli uczniowie. Serdeczne gratulacje!!!


żywa lekcja historii

W dniu 15 marca 2016r. w naszej szkole miała miejsce „żywa” lekcja historii, którą prezentowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie. Przybliżyli oni naszym uczniom kulturę średniowiecza. Wszyscy uczniowie mogli zobaczyć stroje średniowieczne, elementy uzbrojenia rycerskiego oraz taniec. Lekcja przebiegała w bardzo przyjemnej atmosferze a popisy naszych uczniów wcielających się w role giermka, dwórki i rycerza budziły ogromną radość koleżanek i kolegów.

Mamy nadzieję, ze nasi przyjaciele z Gniewu wkrótce odwiedzą nas ponownie.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Autor tekstu: J. Szumowski]


finalistka konkursu biologicznego

Martyna Wojtaś z klasy IIIB uzyskała tytuł finalisty Kuratoryjnego Konkursu Biologicznego. Serdecznie gratulujemy Martynie, jej rodzicom i nauczycielce biologii pani Ewie Machlik.


laureatka konkursu matematycznego

Wśród tegorocznych 37 laureatów Kuratoryjnego Konkursu Matematycznego znalazła się uczennica naszej szkoły Aleksandra Staszewska. Serdecznie gratulujemy Oli, jej rodzicom i nauczycielowi matematyki panu Zbigniewowi Warczakowi.


finalistka konkursu języka polskiego
Rozstrzygnięty został Kuratoryjny Konkurs Języka Polskiego. Aleksandra Staszewska uzyskała tytuł finalisty. Serdeczne gratulacje dla Oli, rodziców i nauczycielki przedmiotu pani Katarzyny Stanikowskiej.
podsumowanie 24. finału wośp

12 marca 2016r. o godz. 14.00 w Hali Widowiskowo - Sportowej w Kwidzynie odbyło się uroczyste rozliczenie 24 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas uroczystości Jurek Owsiak serdecznie dziękował za każdy uśmiech, entuzjazm i zapał do działania. W spotkaniu brali udział wszyscy wolontariusze WOŚP.

[Autorka tekstu: M.Szarłan]


laureat i finalista wojewódzkiego konkursu języka niemieckiego

Ogłoszono wyniki Kuratoryjnego Konkursu Języka Niemieckiego. Kacper Stankiewicz już po raz drugi został leaureatem tego konkursu. Sukces jest tym większy, że leaureatów w bieżącym roku jest tylko 22.

Lionel Suchorab z klasy 1d również brał udział w tym konkursie i został finalistą. Serdeczne gratulacje dla Kacpra i Lionela, rodziców i nauczycielki p. D. Pakulskiej.
warsztaty dla uczniów

11 marca 2016r. w naszej szkole odbyły się warsztaty zorganizowane przez Stowarzyszenie Akwedukt, które prowadziła Anna Krzeszowska-Hovanecz. Podczas zajęć realizowany był projekt badania potrzeb młodych ludzi w obszarze sportu, kultury, ekologii, wolontariatu, harcerstwa, aktywności obywatelskiej, zdrowia i bezpieczeństwa. Warsztaty poprzedziły prezentacje Stowarzyszenia Akwedukt i Kwidzyńskiego Centrum Młodzieży

W warsztatach wzięli udział: Alicja Białecka, Marcel Maluchnik, Ewelina Zalech, Dominika Zabaryło, Kamila Kreft, Malwina Gawrońska, Weronika Piotrkowska, Natalia Szuba, Klaudia Słońska, Julia Kogut, Maciej Czajka, Aleksandra Czarnuch, Daria Korzeniewska, Oliwia Szymańska, Maja Jabłońska, Weronika Składowska, Monika Wyczling, Sebastian Aniołkowski, Ola Mirosław, Julia Litwin, Wiktoria Rosińska, Julia Osowska, Julia Milewska.

[Autorka tekstu: M. Szarłan]
II Kwidzyński Rajd Wyklętych

W sobotę 5 marca 2016r. na terenach rekreacyjnych Miłosna odbył się II „Kwidzyński Rajd Wyklętych", którego celem było popularyzowanie wiedzy o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego oraz uczczenie ich pamięci.

W trakcie zadań wykonywanych na trasie Rajdu, uczestnicy wykonywali różne zadania. Między innymi musieli ukrywać się przed patrolami nieprzyjaciela, przejść przez pole minowe oraz oznaczyć miny, rozwiązać zadania tekstowe oraz udzielić pierwszej pomocy rannemu i wykonać rzut granatem. Po wykonaniu tych zadań nasi uczniowie: Dominika Mirosław, Weronika Lewkowicz, Wiktoria Krysztofiak, Monia Wyczling, Dawid Kłosiński, Paweł Górdak, Kacper Daniel i Piotr Małkowski otrzymali wyróżnienie. Szwadron Naszej szkoły startował pod nazwą „Patrol Żelaznego”

Kulminacyjnym punktem Rajdu były I Zawody Strzeleckie im. Żołnierzy Wyklętych o Puchar Burmistrza Kwidzyna. W zawodach tych nasi uczniowie pokonali wszystkich uczestników i zajęli I miejsce. Gratulujemy!

Więcej zdjęć na:http://kwidzyn.naszemiasto.pl/artykul/ii-rajd-zolnierzy-wykletych-miny-patrole-ub-rzuty-granatem,3669417,artgal,t,id,tm.html

[Autor tekstu: J.Szumowski]
Kolejny finalista!!!

W dniu 2 marca 2016r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w sali im. L. Bądkowskiego odbył się finał wojewódzki IV Wojewódzkiego Konkursu Historycznego Gdańszczanie – Pomorzanie - Polacy poświęconym Żołnierzom Wyklętym. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III e Dawid Kłosiński, który po zaciętej rywalizacji uzyskał tytuł finalisty wojewódzkiego. Życzymy mu dalszych sukcesów i gratulujemy!

  [Autor tekstu: J.Szumowski]
78 rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

6 marca 2016 r. we Wrocławiu odbyła się 78 rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

Jesteśmy Polakami.

Wiara naszych ojców jest wiarą naszych dzieci.

Polak Polakowi bratem.

Co dzień Polak narodowi służy.

Polska Matką nasza, nie wolno mówić o Matce źle.

Organizatorem uroczystości była Rodzina Rodła we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu. W obchodach brała udział delegacja z naszego miasta. Wśród nich uczniowie naszej szkoły: Daria Goryńska, Martyna Wojtaś i Mikołaj Wszelaki. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła i mszą św. w Archikatedrze Wrocławskiej. Po mszy na placu auli Papieskiego Wydziału Teologicznego wypuszczono 78 balonów symbolizujących tę rocznicę, a w auli dzieci i młodzież z placówek oświatowych z całego kraju zaprezentowały okolicznościowe programy artystyczne. Obchody zakończyło wystąpienie prezesa wrocławskiej Rodziny Rodła Tadeusza Szczyrbaka.

Podczas dwudniowej podróży przedstawiciele z naszego Gimnazjum mieli okazję zwiedzić Panoramę Racławicką, Ostrów Tumski oraz Starówkę i Rynek wraz z Ratuszem będącym jednym z najpiękniejszych zabytków gotyckiej architektury.

Była to „żywa lekcja historii”, która poszerzyła i wzbogaciła wiedzę młodych ludzi.

Więcej zdjęć w galerii...

[Autorka tekstu: M. Szarłan]