nasze uczennice w finale Wojewódzkiego Konkursu Historycznego Historia Regionalna „Grudzień 70”
14 grudnia 2015r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Historycznego Historia Regionalna „Grudzień 70”. Uczennice naszej szkoły Klaudia Schneider oraz Aleksandra Piotrowska z klasy IIId znalazły się w ścisłym finale konkursu. Wywalczyły one III miejsce w konkursie plastycznym dla szkół gimnazjalnych województwa pomorskiego w kategorii projekt gry planszowej. Finalistkom serdecznie gratulujemy.
[Autor tekstu: J.Szumowski]
warsztaty edukacyjne
W grudniu 2015 roku nauczyciele zespołu humanistycznego zorganizowali warsztaty edukacyjne dla uczniów klas III naszego gimnazjum. Zajęcia były uzupełnieniem wiadomości zdobytych na lekcjach języka polskiego. Zajęcia prowadził edukator z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Masakra robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku (Gdańsk, Gdynia, Szczecin) odbiła się głośnym echem na całym świecie. Krwawo stłumione wystąpienia robotników dały początek zmianom politycznym w Polsce w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku.
Mamy nadzieję, że wkrótce uda się ponownie zorganizować zajęcia w podobnej formie.
[Autor tekstu: J.Szumowski]
AWANS DO III ETAPU KONKURSU GEOGRAFICZNEGO
Cała czwórka naszych uczniów zakwalifikowała się do ostatniego etapu Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego. Są to Aleksandra Czarnuch i Weronika Piotrowska z klasy IIIa, Gabriela Lehle z klasy IIIb i Mateusz Wójcik z klasy IIa. Serdecznie gratulujemy sukcesu.
sukces naszych uczniów
12 grudnia 2015r. w Parku Przemysłowo -Technologicznym odbyła się już II edycja Festiwalu Kwidzyńskiej Akademii Filmowej. Filmy oceniali Przewodniczący Rady Miasta- Kazimierz Gorlewicz, reżyser młodego pokolenia -Marcin Szuwarowski oraz wielokrotnie nagradzany aktor Teatru Wybrzeże – Marek Tynda. Do konkursu zgłoszono 19 filmów. Podczas festiwalu wyróżniono uczniów naszej szkoły. Nagrodę za reżyserię otrzymał Kamil Bużek uczeń klasy IIb za film “Niechciany gość”. Nagroda za najlepszą rolę męską- Mieszko Wierciński uczeń klasy IIc za film “Miejskie sensacje”.
Nagroda publiczności film “Niechciany gośc” (Kamila Bużka), w którym role odgrywają – Dorota Pokorska i Sebastian Caputa z klasy IIb.
Gratulacje !!!
[Autorka tekstu: M.Szarłan]
Jasełka Bożonarodzeniowe
Święta Bożego Narodzenia to czas radości, miłości i refleksji nad mijającym czasem. Tradycją naszej szkoły jest wspólne pożegnanie mijającego roku. Nasi uczniowie pod opieką p. Jadwigi Jarzyńskiej, p. Wioletty Kowalczuk oraz p. Małgorzaty Ciepielewskiej przygotowali jasełka bożonarodzeniowe, na które zaprosili grono pedagogiczne, byłych pracowników naszej szkoły oraz młodzież. Wspólne oglądanie przedstawienia pt. ” Wigilijna opowieść” zakończyliśmy śpiewaniem kolęd przy akompaniamencie gitary.
[Autorka tekstu. W.Kowalczuk]
Zapraszamy do galerii…
zajęcia z kuratorami rodzinnymi oraz z funkcjonariuszami policji
Dnia 10 grudnia 2015 uczniowie klas I spotkali się z funkcjonariuszkami Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie panią Gabrielą Mateusiak i Anną Filar. Tematem spotkania była Odpowiedzialność karna nieletnich. Młodzieży została przedstawiona ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich w aspekcie – demoralizacji, czynów karalnych, przestępstw, wykroczeń. Zostały przedstawione przejawy demoralizacji, cech młodzieży niedostosowanej społecznie. Uczniowie usłyszeli jak jest zakres odpowiedzialności karnej nieletniego oraz jakie procedury może orzec Sąd Rodzinny, Karny wobec nieletniego w przypadku demoralizacji, popełniania czynów karalnych.
Tego samego dnia uczniowie klas II uczestniczyli w spotkaniu z kuratorami rodzinnymi Sądu Rejonowego wydziału Rodzinnego i Nieletnich – panią Agnieszką Zduńczyk i Martą Szmelter. Uczniowie zostali zapoznani z procedurami w zakresie ustawy o postępowaniu w sprawie nieletnich. Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się czym jest demoralizacja oraz jakie są jej formy. Określony został zakres czynów karalnych oraz odpowiedzialności zbiorowej. Zostali uświadomieni jakie procedury stosuje Sąd Rodzinny w oraz jakie orzeka środki wychowawcze w przypadku demoralizacji nieletnich.
[Autorka tekstu: A. Tynda]
profilaktyka uzależnień od alkoholu
Dnia 9 grudnia 2015 klasy II uczestniczyły w zajęciach z zakresu profilaktyki uzależnień od alkoholu. Zajęcia przeprowadziły panie psycholog z Centrum Psychiatrii w Kwidzynie. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film jak alkohol wpływa na poszczególne narządy wewnętrzne człowieka. Dowiedzieli się jak przebiegają etapy uzależniania, jak alkohol wpływa na organizm człowieka, szczególnie w wieku dojrzewania i jakimi kończy się skutkami. Uczniowie również zastanawiali się jaką formą aktywności można zastąpić spożywanie alkoholu oraz w jaki sposób odmawiać, gdy ktoś namawia do picia. Na koniec zajęć panie psycholog poinformowały młodzież w jakich instytucjach można szukać pomocy, gdy chcemy pomóc osobie uzależnionej.
[Autorka tekstu: A.Tynda]
zajęcia nt. zdrowego odżywiania
Dnia 8 grudnia 2015 dla klas II zostały zorganizowane zajęcia na temat zdrowego odżywiania z dietetykiem z Natur House panią Karoliną Bednarowicz. Pani dietetyk przekazała młodzieży informacje dotyczące prawidłowego komponowania zbilansowanego jadłospisu, kaloryczności produktów – szczególnie fast foodów, a także wskazała na zdrowe zamienniki. Poinformowała o skutkach zdrowotnych niewłaściwej diety oraz chorobach zaburzenia odżywiania.
[Autorka tekstu: A.Tynda]
gimnazjada integracyjna
Dnia 5 grudnia 2015r. w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 3 na dzień przed Mikołajkami odbyła się IX Integracyjna Gimnazjada Rekreacyjno-Sportowa „Zawsze Razem”. Tematem plastycznym była „Gwiazdka na gwiazdkę”. W sportowych zmaganiach brali udział uczniowie klasy: Ia, Ib, IIa, IIIa, IIIb oraz uczniowie z zaprzyjaźnionego z nami Gimnazjum nr3 z Malborka, którzy przyjechali w bardzo licznym składzie: klasa Ii, IIi, IIIi.
W tym dniu nie było przegranych bowiem zwycięzcami byli wszyscy, zarówno drużyna pomarańczowych jak i zielonych, żółtych czy cytrynowych. Ze względu na dużą liczbę dzieci zawody odbyły się w dwóch turach, po cztery zespoły w każdej. Organizatorem imprezy była p.M. Kalińczak z zespołem nauczycieli wychowania fizycznego. Szczególne podziękowania należą się Urzędowi Miasta Kwidzyna oraz p.Barbarze Widelskiej-Wiącek. Dziękuję również p.E.Leśniewskiej, p.K.Reszczyńskiej, p.B.Moos oraz p.K.Malankowskiej, zespołowi muzycznemu p.J.Strociaka: mam na myśli Julię Młodzińską i Marcela Śliwińskiego, którzy przygrywali nam w czasie trwania zawodów, dziewczynom z klasy IIIc: Ali , Oliwi i Ewelinie oraz Łukaszowi i Michałowi. Nie mogę zapomnieć o nagłośnieniu, nad którym czuwał Marcel z IIa.
Każdy otrzymał mikołajkowy upominek ze słodyczami a trzy pierwsze miejsca oprócz słodyczy medale.
[Autorka tekstu: M.Kalińczak]
Zapraszamy do galerii…
zajęcia nt. współczesnych zagrożeń
W dniu 8.12.2015 pani psycholog Joanna Piątkowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kwidzynie przeprowadziła zajęcia dla klas I, tematem których były współczesne zagrożenia. Poruszana tematyka dotyczyła uzależnień, przemocy, cyberprzemocy. Szczególnie dużą uwagę pani psycholog skierowała na to, jakie skutki mogą mieć obecne działania młodzieży na ich przyszłość.
[Autorka tekstu: A.Tynda]
nasi uczniowie w fabryce firmy jabil
W dniu 5 grudnia 2015 uczniowie klas III z rodzicami uczestniczyli w „Manufakturing Day”w fabryce firmy JABIL w Kwidzynie. Podczas spotkania zwiedzili fabrykę obserwując linie produkcyjne podzespołów elektronicznych, nowoczesnych kamer, sprzętu elektronicznego, solarów, wyposażenia specjalistycznych plecaków. Zostali zapoznani z możliwościami zawodowymi oraz ścieżką kariery zawodowej pracowników. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach warsztatowych, które ukazywały specyfikę pracy.
Młodzież była usatysfakcjonowana taką formą wprowadzenia w zakres edukacji zawodowej, ponieważ indywidualnie mogła doświadczyć czy posiada predyspozycje zawodowe w prezentowanych kierunkach.
[Autorka tekstu: A.Tynda]
X Zakrzewski Sejmik Młodzieży
W dniach 4-5 grudnia 2015r. odbył sie X Zakrzewski Sejmik Młodzieży, w którym wzięli udział nasi uczniowie: Martyna Wojtaś, Malwina Sobstyl, Wiktoria Rosińska, Agata Śliwińska, Dorota Pokorska i Marcel Olszewski.
Tematem i hasłem tegorocznego Sejmiku było: “Wielkość jest w nas “. Młodzież pracowała w grupach pod okiem moderatorów w czterech blokach tematycznych:
1. Wspólne ideały młodzieży Związku Polaków w Niemczech, a postawy młodzieży współczesnej.
2. Współczesne formy działalności kulturalno-edukacyjnej ze Znakiem „Rodła”.
3. Jak historia łączy się z teraźniejszością – małe ojczyzny złączone Znakiem Rodła.
4. Zainteresowania, pasje i talenty – wykorzystaj je i zaprezentuj swoją szkołę.
Całość zakończona była forum i prezentacjami artystycznymi młodzieży. Spotkanie to nie tylko wspaniała lekcja patriotyzmu, ale również wymiana doświadczeń i wspaniała zabawa.
[Autorka tekstu: M. Szarłan]
Więcej zdjęć w galerii…
FINAŁ KAMLE
4 grudnia 2015r. odbył sie finał Kwidzyńskiej Akademii Młodzieżowych Liderów Ekologicznych oraz obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Na finał zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły, którzy uczestniczyli w projekcie od czerwca do listopada: Weronika Lewkowicz IIIe, Monika Wyczling IIIe, Dominika Kogut IIIb, Dominika Ptaszyńska IIIb, Daria Goryńska IIIb, Malwina Sobstyl IIIb, Laura Struzik IIa, Martyna Wojtaś IIIb, Wiktoria Rosińska IIIb, Julia Struzik IIIb, Gabriela Śliwińska IIa, Wiktoria Damaziak IIa, Natalia Borowska IIIb, Natalia Kijewska IIIb, Sebastian Aniołkowski IIIe, Marcel Olszewski IIIb.
Hasłem tegorocznego finału było: WOLONTARIAT EKOLOGICZNY TO PRZYGODA! Spotkanie było okazją do zaprezentowania społeczności Kwidzyna działań autorskich projektów ekologicznych. Nasza grupa przygotowała wystawę fotograficzną oraz program multimedialny ukazujący działania projektu.
[Autorka tekstu: M. Szarłan]
Finał Konkursu Plastycznego „Anioły są wśród nas”
2 grudnia 2015r. odbył się w Teatrze Miejskim tradycyjny już Finał Konkursu „Anioły są wśród nas”, którego organizatorem jest Kwidzyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy na temat działalności Hospicjum. Podczas uroczystości wyróżniono i nagrodzono laureatów konkursu. Wśród nich byli nasi uczniowie:
1 miejsce –Malwina Sobstyl, Wiktoria Damaziak
2 miejsce – Martyna Wojtaś, Wiktoria Januszkiewicz
3 miejsce – Gabriela Śliwinska, Weronika Piotrowska.
Galę rozpoczęto prezentacją multimedialną ukazująca działania Wolontariuszy w naszym mieście. Prezentację przygotowały uczennice klasy IIIb. Finał przeplatany był występami artystycznymi w wykonaniu uczniów z naszej szkoły: Gabrysi Śliwińskiej, Agaty Śliwińskiej, Kamila Bużka i Martyny Wojtaś.
[Autorka tekstu: M. Szarłan]
Najlepsi informatycy w szkole
W wyniku szkolnej rywalizacji podczas pierwszego etapu Kuratoryjnego Konkursu Informatycznego najlepsi okazali się Aleksandra Staszewska z klasy IIIa, której nauczycielem informatyki był pan Michał Tokarski i Patryk Szuba z klasy 3e, którego nauczycielka informatyki to pani Bogdana Cyborowska-Moch.
Serdeczne gratulacje…
Awans do etapu rejonowego – język polski
Aleksandra Staszewska i Klaudia Jurzyk z klasy IIIa przygotowane pod kierunkiem pani Katarzyny Stanikowskiej, Daria Goryńska z klasy IIIb przygotowana pod kierunkiem pani Aleksandra Wojtkiewicz i Natalia Szuba z klasy IIc przygotowana pod kierunkiem pani Jolanty Małkiewicz, awansowały do II etapu Kuratoryjnego Konkursu Języka Polskiego.
Serdeczne gratulacje…
Martyna Torłop – najlepsza anglistka w szkole
Podczas szkolnego etapu Kuratoryjnego Konkursu Języka Angielskiego najlepsza okazała się uczennica klasy IIa Martyna Torłop. Martyna będzie reprezentować nasze gimnazjum na etapie rejonowym tego konkursu. Tego języka Martynę uczy pani Agnieszka Barakat.
Serdeczne gratulacje…
aleksandra staszewska – najlepszy matematyk i fizyk w szkole
Podczas szkolnych eliminacji Kuratoryjnego Konkursu Fizycznego oraz Matematycznego Ola napisała je najlepiej w szkole i będzie reprezentować nasze gimnazjum podczas eliminacji rejonowych. Do konkursu z fizyki przygotowuje Olę pani Maria Kośmicka, a do konkursu matematycznego pan Zbigniew Warczak.
Sedreczne gratulacje…
wojewódzki konkurs Historyczny – awans do etapu rejonowego
Aleksandra Kubajek z klasy 3b, Daria Korzeniewska z klasy 3a i Mateusz Wójcik z klasy 2a najlepiej napisali szkolny etap konkursu i awansowali do etapu rejonowego. Między innymi podczas koła historycznego uczniów do konkursu przygotowują pani Marzena Szarłan i pan Jarosław Szumowski.
Kolejna wystawa IPN
Społeczność szkolna Gimnazjum nr 3 w Kwidzynie zaprasza serdecznie wszystkich zainteresowanych historią na wystawę przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku przy współpracy z Muzeum Stutthof.
Wystawa jest zaprezentowana historii TOW „Gryf Pomorski”. Na 15 panelach przedstawiono powstanie, struktury, działalność i czołowe postacie TOW „Gryf Pomorski”, a także represje, jakie spotkały członków tej podziemnej organizacji po 1945 r.
Na podstawie informacji IPN.
[autor tekstu: J.Szumowski]
język niemiecki – awans do etapu rejonowego
Lionel Suchorab z klasy 1d i Kacper Stankiewicz z klasy 3e to uczniowie, którzy awansowali do etapu rejonowego Kuratoryjnego Konkursu Języka Niemieckiego. Nauczycielka, która prowadzi koło języka niemieckiego i przygotowuje uczniów do konkursu to Pani Dobromiła Pakulska.
Serdeczne gratulacje…
biologia – najlepsi uczniowie w szkole
Do etapu rejonowego Kuratoryjnego Konkursu Biologicznego zakwalifikowali się Martyna Wojtaś z klasy 3b i Michał Mechliński z klasy 2b. Nauczycielka biologii Pani Ewa Machlik spotyka się z uczniami zainteresowanymi tą dziedziną nauki podczas koła biologicznego.
Serdeczne gratulacje dla najlepszych biologów w szkole.
geografia – awans do etapu rejonowego
Podczas eliminacji szkolnych Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego najlepsze wyniki uzyskali:
Aleksandra Czarnuch i Weronika Piotrowska z klasy 3a, Gabriela Lehle z klasy 3b i Mateusz Wójcik z klasy 2a. Nauczycielem, który przygotowuje uczniów do konkursu podczas miedzy innymi zajęć koła geograficznego, jest nauczyciel geografii Pani Grażyna Kosecka.
Uczniowie będą reprezentować nasze gimnazjum na etapie rejonowym tego konkursu. Serdeczne gratulacje dla najlepszych geografów w szkole.
Program “Młody Obywatel”
13 listopada 2015r. odbyły się w naszej szkole warsztaty zorganizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach programu “Młody Obywatel” , którego celem jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym młodzi ludzie mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu.
W czasie 5 godzinnych warsztatów uczniowie mogli wypracować plan działań w nawiązaniu do potrzeb swojej okolicy. Wspólnie z trenerem zastanawiali się także, w jaki sposób pozyskać sojuszników i wypromować projekt.
Nasi uczniowie wybrali jeden z proponowanych obszarów – „Ruch z sensem” polegający na zorganizowaniu charytatywnego wydarzenia sportowego z udziałem społeczności lokalnej.
Nasi uczniowie realizując własny projekt mogą tylko zyskać: doświadczenie, nowe znajomości, kompetencje przydatne w dorosłym życiu, a także niezapomniane wspomnienia ze szkoły.
[autorka tekstu: M.Szarłan]
rodacy bohaterom
paczka dla polskiego kombatanta na kresach – boże narodzenie 2015
Celem akcji jest przygotowanie paczek świątecznych dla naszych rodaków, kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, którzy mieszkają na Kresach, obecnie w granicach Białorusi, Litwy i Ukrainy.
Lista artykułów, które można przynosić do dnia 27 listopada 2015 r. do gabinetu pani pedagog została wywieszona na gazetce SU na pierwszym piętrze.
zawody użyteczno – bojowe
W dniu 11 listopada 2015 r. uczniowie klasy IIIe razem z p. Jarosławem Szumowskim uczestniczyli w Zawodach Użyteczno – Bojowych, których organizatorami były: Kwidzyńskie Stowarzyszenie Sportowo Kolekcjonerskie Gward, Biblioteka Miejsko – Powiatowa w Kwidzynie, Miasto Kwidzyn, Nadleśnictwo Kwidzyn, LOK Koła Kwidzyn, Ósma Rangers z Bydgoszczy.
Celem zawodów było uczczenie 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz budowanie postawy patriotycznej wśród młodzieży. Uczestnikom zawodów nie przeszkadzały deszcz i błoto.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne zawody.
[autor tekstu: J.Szumowski]
Zapraszamy do galerii…
11 listopada – święto niepodległości
“Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,
zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Kto chce, ten może, kto chce, ten zwycięża, byle chcenie nie było kaprysem lub bez mocy.”
Źródło: dedykacja dla „Żołnierza Polskiego”, 24 grudnia 1918
W tym roku mija 97 rocznica odzyskania przez Naszą Ojczyznę niepodległości. Po 123 latach niewoli 11 listopada 1918 roku Polska ponownie stała się suwerennym państwem, o losach którego mogli decydować jego obywatele. Wielu z nich walczyło w I wojnie światowej o wolną ojczyznę a potem zginęło w obronie jej niepodległości w wojnie z Rosją Sowiecką, w czasie II wojny światowej i w okresie zniewolenia komunistycznego.
W dniu 9 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym apelu, który przypominał o wydarzeniach sprzed lat.
[autor tekstu: J. Szumowski]
Projekt ekologiczny Kamle
7 listopada 2015r. odbył sie finał projektu ekologicznego KAMLE organizowanego przez Eko-Inicjatywę. Nasi gimnazjaliści przeprowadzili dla młodszych uczniów warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia oraz konkurs ekologiczny.Wszystkie te działania to ważny element ochrony środowiska. Udział w Kwidzyńskiej Akademii Młodzieżowych Liderów Ekologicznych był dla naszych uczniów szansą na realizację własnego projektu oraz możliwość rozwoju i wejścia w rolę młodzieżwoego lidera. Takich liderów mamy w klasie III b, IIIe , IIa i IIb.
Gratulacje!
[autorka tekstu:M.Szarłan]