SUKCES W POWIATOWYM KONKURSIE MATEMATYCZNYM „ŚWIAT BRYŁ”
30 maja 2015r. w Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie odbyła się kolejna edycja powiatowego konkursu matematycznego „Świat brył”. Uczennice naszej szkoły: Aleksandra Staszewska kl. IIa, Teresa Gutmańska kl. IIIa, Weronika Szczęsna kl. IIIa zajęły I miejsce w klasyfikacji drużynowej. To kolejny sukces w konkursowych zmaganiach matematycznych w tym roku szkolnym. Gratulacje!!!
[autor tekstu: Z. Warczak]
III EDYCJA KONKURSU MATEMATYCZNEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH “ODKRYWAMY TALENTY”
29.05.2015r. w naszej szkole odbyła się III edycja konkursu matematycznego dla uczniów szkół podstawowych „Odkrywamy talenty”. Z zadaniami konkursowymi zmagały się trzyosobowe drużyny z dziewięciu szkół podstawowych powiatu kwidzyńskiego. Poziom konkursu był bardzo wysoki.
Klasyfikacja indywidualna:
1. Sarzyniak Aleksander – SP 6 w Kwidzynie
1. Grzebisz Julia – SP 4 w Kwidzynie
2. Zbyszyńska Julia – SP w Korzeniewie
2. Formela Marta – SP w Nebrowie Wielkim
2. Świderska Kinga – SP w Tychnowach
3. Serocki Marek – SP 6 w Kwidzynie
3. Sipa Martyna – SP 2 w Kwidzynie
4. Walczak Julita – SP w Gardei
Klasyfikacja drużynowa:
1. Szkoła Podstawowa nr 6 w Kwidzynie
2. Szkoła Podstawowa nr 4 w Kwidzynie
3. Szkoła Podstawowa nr 2 w Kwidzynie
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy w roku przyszłym.
[autor tekstu: Z. Warczak]
mamy mistrzów języków obcych!!!
Dnia 22 maja 2015r. w Społecznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów odbył się IV Powiatowy Konkurs Języków Obcych „Wieża Babel”. Polegał on na tym, że uczestnicy pisali testy z następujących języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego. W konkursie uczestniczyło troje uczniów z naszej szkoły: Teresa Gutmańska z kl.IIIa, Noemi Kluska z kl.IIIa oraz Kacper Stankiewicz z kl.IIe. Teresa pisała testy z trzech języków: angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Suma uzyskanych punktów pozwoliła jej na zajęcie III miejsca. Ponadto otrzymała tytuł Mistrza Języka Angielskiego. Mistrzem Języka Niemieckiego został Kacper Stankiewicz z kl.IIe. Noemi Kluska zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy.
[autorka tekstu: A. Rosińska]
NOC HISTORYKÓW W GNIEWIE
W dniu 22 maja 2015r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w „Nocy historyków”. Zajęcia organizowało Stowarzyszenie „APIS” oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie. Tematem przewodnim była epoka miecza i krzyża czyli średniowiecze. Nasi uczniowie uczyli się ceremoniału rycerskiego, tańców średniowiecznych oraz średniowiecznej techniki walki. Mieliśmy również możliwość poznania historii zakonów rycerskich oraz nocnego zwiedzania zamku. Z krużganków podziwialiśmy nocną panoramę Doliny Wisły oraz Kwidzyna.
Mamy nadzieję, że wkrótce ponownie spotkamy się z animatorami kultury średniowiecznej gniewskiego zamku.
[autor tekstu: J. Szumowski]
Więcej zdjęć w galerii…
Dyktando – Konkurs Języka Angielskiego
Dnia 26.05.2015 r. odbył się szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas I naszego Gimnazjum. Pierwsze trzy miejsca zajęli odpowiednio:
Mateusz Wójcik – kl. I a
Martyna Torłop – kl. I a
Krzysztof Dąbrowski – kl. I a
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Nauczyciele języka angielskiego.
VII Powiatowy Międzyprzedmiotowy Konkurs Wiedzy o Szekspirze
23 maja 2015 roku w Zespole Szkół w Sadlinkach odbył się VII Powiatowy Międzyprzedmiotowy Konkurs Wiedzy o Szekspirze. Konkurs miał formę pisemnego testu wyboru w języku angielskim. Wzięło w nim udział troje uczniów z naszego gimnazjum, którzy zajęli następujące miejsca:
IV – Wiktoria Pulkowska kl. Ic
V – Michał Mechliński kl. Ib
VIII – Natalia Gąsior kl. Ia
Opiekunami uczniów były nauczycielki języka angielskiego: p. A. Rosińska, p. I. Muchlińska-Palak i p. A. Barakat.
[autorka tekstu: I. Muchlińska – Palak]
XIV Powiatowy Konkurs Matematyczny “Liczby na co dzień”
28 maja b.r. nasza szkoła była organizatorem XIV Powiatowego Konkursu Matematycznego “Liczby na co dzień”. Konkurs adresowany był przede wszystkim do uczniów klas pierwszych gimnazjum, na którym mogli wykazać się znajomością praktycznego zastosowania i wykorzystania liczb w życiu codziennym. Między innymi wyznaczali prędkość i drogę trasy, średnią wieku bramkarza, ilość stron przeczytanej książki, wielokrotności i dzielniki liczb, a także możliwość wylosowania kul bilardowych. Poziom wiedzy był bardzo wysoki. Każdą szkołę naszego powiatu reprezentowała 3-osobowa drużyna. Uczeń pracował na swoje konto tak , aby uzyskać możliwie jak największą liczbę punktów czyli 20. Najlepszą okazała się Zofia Telefus /Gim. nr 2 Kwidzyn/, drugie miejsce zajęła Natalia Deyna /Społeczne Gim. Kwidzyn/, trzecie miejsce Zuzanna Jaremko /Gim. nr 2 Kwidzyn/, czwarte miejsce Jakub Goraj /Gim. Prabuty/, piąte miejsce: Weronika Zabłońska i Dominika Powierża z Gimnazjum w Ryjewie oraz Zosia Szerszeń z Gimnazjum w Prabutach, Kinga Mielniczek z Gimnazjum w Wandowie. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci karnetów EMPIK ufundowane przez pana dyrektora Mirosława Dudka i Radę Rodziców, za co bardzo dziękujemy. Wicedyrektor szkoły pani Bogdana Cyborowska – Moch dokonała podsumowania konkursu, złożyła wszystkim uczniom gratulacje za osiągnięte wyniki i wręczyła dyplomy z nagrodami.
[autorka tekstu: W. Kowalczuk]
kolejne miejsca na podium!!!
Dnia 21 maja 2015r. odbył się Miejski Konkurs Wiedzy o Zamkach Państwa Krzyżackiego. Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie gmin „POLSKIE ZAMKI GOTYCKIE”. Aleksandra Kubajek z kl.IIb zajęła II miejsce, a Daria Korzeniewska z kl. IIa zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!
[autorka tekstu: M. Szarłan]
pierwsze miejsca dla naszych uczniów!!!
W ramach projektu “Szkoły z talentem” jednym z konkursów jest konkurs filmowy. W tym roku uczniowie naszej szkoły zajęli dwa pierwsze miejsca.
1) Film “Miejski problem” – Mieszko Wierciński z klasy Ic
2) Film “Powrót” – Kamil Bużek i Sebastian Caputa z klasy Ib
Serdecznie gratulujemy!!!!
[autorka tekstu: M. Szarłan]
REKORDOWE WYNIKI W INDYWIDUALNEJ LA
Dnia 18 maja 2015 r. na Stadionie Miejskim w Kwidzynie nasi uczniowie pod opieką p. Doroty Wodzińskiej i p. Natalii Połeć brali udział w Powiatowej Gimnazjadzie Młodzieży Szkolnej w Indywidualnej LA.
Oto wyniki w poszczególnych konkurencjach:
100 m
I miejsce – Ciszek Paulina kl. 1c – 13,82*
II miejsce – Kowalska Julia kl. 1c – 14,26
II miejsce – Żaczek Jakub kl. 2d – 12,67
V miejsce – Zaręba Krzysztof kl. 3d – 12,89
300 m
II miejsce – Feld Łukasz kl. 2d – 41,66*
600 m
I miejsce – Gruda Julia kl. 1c – 1,43,70*
I miejsce – Ostrowski Filip kl. 1c – 1,32,04*
IV miejsce – Szuba Natalia kl. 1c – 2,05,15
1000 m
IV miejsce – Lidak Robert kl. 1c – 3,12,59
SKOK W DAL
I miejsce – Ciszek Paulina kl. 1c – 4,61*
V miejsce – Kowalska Julia kl. 1c – 4,04
V – miejsce – Żaczek Jakub kl. 2d – 4,66
KULA
V miejsce – Krzywdzińska Paulina kl. 3b – 8,41
DYSK
I miejsce – Krzywdzińska Paulina kl. 3b – 29,45*
SZTAFETA 4 x 100m
I miejsce dziewczęta *
I miejsce chłopcy*
Uczniowie oznaczeni * będą reprezentować naszą szkołę oraz Powiat Kwidzyński w Finale Wojewódzkiej Indywidualnej LA w Słupsku.
Gratulujemy i życzymy powodzenia:)
[autorka tekstu: N. Połeć]
Zapraszamy do galerii zdjęć…
Powiatowy Konkurs Matematyczny “PITAGORAS”
21 maja 2015r. już po raz dwudziesty drugi odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny “PITAGORAS”, w którym wzięło udział 30 gimnazjalistów z całego powiatu kwidzyńskiego. Jest to jeden z najstarszych konkursów organizowanych przez naszą szkołę dla uczniów klas drugich. W tym roku poziom był bardzo wysoki, ale konkurs składa się z dwóch etapów i musieliśmy wybrać do drugiego etapu najlepszych z najlepszych. Na uwagę i wyróżnienie zasługują uczniowie z najwyższą notą po części pisemnej: Julia Pakuła /Ryjewo/, Patryk Drzewiński i Agnieszka Michlewicz /Gim. nr 2 Kwidzyn/, Kamil Kozakiewicz /Prabuty/. Do etapu drugiego zakwalifikowały się cztery trzyosobowe drużyny i w efekcie I miejsce zajęła grupa z Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie /Agnieszka Michlewicz, Oskar Kozłowski, Kinga Łompiaś/, II miejsce przypadło uczniom z Gimnazjum Społecznego w Kwidzynie/Jakub Kędzior, Michał Kazaniecki, Franciszek Reniecki/, III miejsce wywalczyła drużyna z Gimnazjum w Nebrowie Wielkim/ Natalia Strzelecka, Aleksandra Jerzyk, Paweł Stromecki/. Na zakończenie konkursu, uśmiech na twarzach uczniów wywołały upominki w postaci dyplomów i kart płatniczych, które wręczała pani dyrektor Bogdana Cyborowska-Moch. Nagrody zostały ufundowane przez naszego dyrektora szkoły pana Mirosława Dudka oraz Radę Rodziców, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
[autorka tekstu: Wioletta Kowalczuk]
KONKURS NA WIERSZ ROZSTRZYGNIĘTY!
12 maja 2015 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu literackiego NA NAJPIĘKNIEJSZY WIERSZ KU CZCI JANA PAWŁA II. Konkurs był zorganizowany przez Miejsko – Powiatową Bibliotekę Filia nr 1 w Kwidzynie i skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych. Nasze uczennice wypadły doskonale!
I miejsce zajęła Agata Dudek z kl. IIIe, II miejsce – Weronika Szczęsna z kl. IIIa, III miejsce – Marta Onisk z kl. IId. Wyróżnienie otrzymała Patrycja Sygnowska z kl. IIIe. Agatą, Weroniką i Patrycją opiekowała się p. Katarzyna Stanikowska, a Martą – p. Maria Kapuścińska.
Z sukcesów naszych gimnazjalistek bardzo się cieszymy i serdecznie im gratulujemy.
[autorka tekstu: K. Stanikowska]
Nasze uczennice na podium
11 maja 2015r. Gimnazjum w Liczu zaprosiło młodzież gimnazjalną naszego powiatu na konkurs “Chemiczne potyczki”. Uczennice naszego Gimnazjum: Karolina Rzosińska z kl.IIIb i Weronika Szczęsna z kl.IIIa pracując zespołowo zajęły w tym konkursie III miejsce.
[autorka tekstu: D. Dulińska]
Konkurs wiedzy o życiu i Twórczości Williama Szekspira
Dnia 5 maja 2015 odbył się szkolny etap Międzyprzedmiotowego Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Williama Szekspira. Do konkursu przystąpiło ośmioro uczniów z klas pierwszych. Pierwsze trzy miejsca zajęli odpowiednio:
- Mechliński Michał – kl.Ib
- Gąsior Natalia – kl.Ia
- Pulkowska Wiktoria – kl.Ic
Konkurs przeprowadzono w języku angielskim. Organizatorami etapu szkolnego byli nauczyciele języka angielskiego Gimnazjum nr 3 w Kwidzynie.
[autorka tekstu: I. Muchlińska -Palak]
I szkolny turniej superfarmera
Dzięki uprzejmości firmy Granna, producenta gier planszowych Samorząd Uczniowski organizuje „I Szkolny Turniej Superfarmera”. Zapisy chętnych do udziału w turnieju prowadzi p. Jarosław Szumowski. Rozgrywki planujemy na 27 maja 2015r.
Turniej przebiega w trzech etapach. Po trzecim etapie jest finał.
1. Przebieg etapów:
W każdym etapie gracze grają po cztery osoby przy stoliku.
Każdy etap trwa maks. 30 min. W przypadku nie wyłonienia zwycięzcy w tym czasie liczy się punkty. Do następnego etapu przechodzi zwycięzca z każdego stolika.
2. Finał trwa do wyłonienia zwycięzcy, czyli osoby która pierwsza zdobędzie całe stado zwierząt.
3. Wyłaniamy szkolnego Superfarmera oraz 3 osoby, które grały w finale.
4. Nagrodami w konkursie są dyplomy i gry Granny dla I,II,III i IV miejsca.
[autor tekstu : J. Szumowski]
Nasi uczniowie na podium!!!
W dniu 27.04.2015r. odbyło się podsumowanie konkursu historycznego “Historia z klasą. Konkurs został zorganizowany jako zwieńczenie cyklu warsztatów historycznych pt. “Opowieści z krypty” i “Historia obrazem malowana”. Konkurs został zorganizowany dla uczniów klas II kwidzyńskich gimnazjów. Po wyrównanej walce uczniów reprezentacja klasy IIb w składzie: Malwina Wojtaś, Daria Goryńska, Gabriela Lehle, Wiktoria Wesołowska, Aleksandra Kubajek zajęły I miejsce a reprezentacja klasy IIe w składzie Aneta Śliwińska, Dominika Mirosław, Kacper Daniel, Agata Bałdyga, Paweł Górdak – miejsce III. W trakcie warsztatów oraz konkursu uczniami opiekował się p. Jarosław Szumowski.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
[autor tekstu: J. Szumowski]
HISTORYCZNE ATRAKCJE!!!
W dniu 4.05.2015r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Gniewu, którzy wraz z członkami „Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej APIS” prezentowali ofertę edukacyjną gniewskiej szkoły. Dodatkową atrakcją prezentacji był pokaz musztry i umundurowania piechoty szwedzkiej (muszkietera i pikiniera) oraz elity polskich wojsk czyli husarii. Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w pokazie, świetnie się bawiąc.
[autor tekstu: J. Szumowski]
Zapraszamy do galerii…
Święto Konstytucji 3 Maja
4 maja 2015 r. z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbył się apel. Gimnazjaliści na chwilę przenieśli się do XVIII wieku, kiedy polscy patrioci pragnęli zmienić złe i niesprawiedliwe prawa i uchwalić nową konstytucję. Udało się! 3 maja 1791 r. król Stanisław August Poniatowski uroczyście zaprzysiągł tekst nowej Konstytucji. Dzisiejsze spotkanie było dla gimnazjalistów wędrówką przez naszą historię. Pomogło zrozumieć, czym jest wolność.
[autorka tekstu: K.Stanikowska]
MIEJSKIE OBCHODY ŚWIĘTA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
W dniu 3 maja 2015 r. delegacja naszej szkoły w składzie: Daria Goryńska, Martyna Wojtaś, Wiktoria Rosińska, Radosław Rusznica pod opieką p. Natalii Połeć wzięła udział w miejskich uroczystych obchodach Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na skwerze Kombatanta nasi uczniowie z towarzyszeniem pocztu sztandarowego złożyli wiązankę kwiatów. Zespół mażoretek „Parada” przy dźwiękach Orkiestry Dętej „Helikon” z mażoretką w dłoni dumnie maszerował ulicami Kwidzyna.
[autorka tekstu: N. Połeć]
1 miejsce w WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNO-JĘZYKOWYM DAS IST DOCH SEHENSWERT
Dnia 26.04.2015 został ogłoszony wynik konkursu plastyczno-językowego mający na celu rozbudzenie zainteresowań kulturowo-geograficznych obszaru niemieckojęzycznego. Konkurs był organizowany przez Gimnazjum Nr 16 w Gdańsku. Nasz uczennica Maja Sosnowska zajęła 1 miejsce w kategorii praca plastyczna, przedstawiając widok pięknych Alp. Opiekunem Mai była Pani Dobromiła Pakulska.
[autorka tekstu:D. Pakulska]
WIOSENNY RAJD ROWEROWY
Pierwszy etap ROWERIADY 2015 odbył się w sobotę 25 kwietnia 2015 roku. Wyruszyliśmy spod naszej szkoły grupą: P. Natalia Połeć, Marcel Olszewski, Wiktoria Wesołowska. Jak zwykle dopisały nam doskonałe humory, a przyczyną była perspektywa spędzenia pięknego, wiosennego dnia w miłym towarzystwie i to na rowerach.
Metą była SP w Rakowcu. Organizatorzy zapowiedzieli konkursy sprawnościowe oraz test wiedzy o ruchu drogowym, w którym Wiktoria Wesołowska i Marcel Olszewski zajęli II miejsce. Poza tym turystyczny posiłek w postaci żurku i lodów z batonikami. Dodatkową atrakcją był pokaz małych kolejek, który cieszył się dużym zainteresowaniem.
Kolejna ROWERIADA 2015 – drugi etap już 9 maja 2015 r. Zapraszamy do udziału w niej chętnych uczniów – osoby, które nie lubią marnować czasu przed ekranem monitora TV lub komputerem, a wolą spędzać czas na świeżym powietrzu w ruchu.
[autorka tekstu: N. Połeć]
kolejny finalista!!!
W dniu 16 kwietnia b.r. odbył się w Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku finał wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego „Od Cedyni do Orszy 972 -1514.” Uczeń naszej szkoły, Mateusz Wójcik z klasy Ia, uzyskał tytuł finalisty wojewódzkiego. Opiekunem Mateusza jest p. Jarosław Szumowski.
Finaliście serdecznie gratulujemy.
[autor tekstu:J. Szumowski]
międzynarodowy dzień ziemi
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. Jest to największe ekologiczne święto świata, które ma na celu promowanie działań chroniących środowisko naturalne.
laureaci konkursów przedmiotowych – Szkoła na 9 miejscu w województwie pomorskim
17 kwietnia 2015 r. w I Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczeń laureatom Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów gimnazjów organizowanych przez Pomorskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2014/2015. Zaświadczenie otrzymali Teresa Gutmańska (laureatka konkursu języka angielskiego) i Kacper Stankiewicz (laureat konkursu języka niemieckiego).
To zaszczytne wyróżnienie zwalnia ucznia z obowiązku przystępowania do odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, a także jest przepustką do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej.
Przypominamy równocześnie, że tytuł finalisty w bieżącym roku szkolnym uzyskali:
1. Język polski – Staszewska Akeksandra
2. Matematyka – Staszewska Aleksandra i Szczęsna Weronika
3. Fizyka – Gutmańska Teresa
4. Biologia – Gutmańska Teresa
Podczas prezentacji pokazanych przez Pomorskiego Kuratora Oświaty na gali rozdania zaświadczeń laureatom, nasza szkoła uplasowała się w pierwszej dziesiątce szkół województwa pomorskiego pod względem sukcesów naszych uczniów w konkursach przedmiotowych w przeciągu ostatnich 3 lat.
Uczniom i ich nauczycielom jeszcze raz serdecznie gratulujemy.
bardzo dobry wynik klas II
W dniu 9 kwietnia bieżącego roku w Akademii Umiejętności Pedagogicznych w Kwidzynie odbyło się podsumowanie powiatowych badań polonistycznych i matematycznych klas II gimnazjów powiatu kwidzyńskiego. Nasze klasy II osiągnęły bardzo dobre wyniki szczególnie w języku polskim, o czym świadczy zajęcie II miejsca przez klasę II b (nauczyciel – p. Aleksandra Wojtkiewicz) oraz III miejsce klasy II a (nauczyciel p. Katarzyna Stanikowska) w klasyfikacji wszystkich klas powiatu kwidzyńskiego.
Serdecznie gratulujemy uczniom i ich nauczycielom.
Spektakularny sukces na XXXVII Miejskim IX Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Proza i poezja Światowa”!
Dnia 11 kwietnia 2015 roku zgromadzeni na Czarnej Sali przy ul. Słowiańskiej w Kwidzynie mieli niewątpliwą przyjemność posłuchać recytatorów z gimnazjów w powiecie. Była to niezapomniana uczta duchowa. Młodych artystów oceniali profesjonaliści z Trójmiasta.
Naszą szkołę reprezentował sześcioosobowy zespół przygotowany przez panie: Jolantę Małkiewicz, Katarzynę Stanikowską oraz Aleksandrę Wojtkiewicz. I to właśnie uczeń pani Joli, Mieszko Wierciński z klasy 1c, któremu podczas występu dzielnie sekundowała mama-p.Ewa Wiercińska (dziękujemy za podesłanie zdjęć), za prezentację tekstu prozy “Mieszko I” oraz fraszki Jana Kochanowskiego “Na lipę” został uhonorowany II miejscem na podium! Gratulujemy serdecznie i liczymy na dalsze sukcesy tego wspaniałego, młodego recytatora!
Nasze dziewczęta także sprawiły się świetnie i doprawdy, dziwimy się, dlaczego jury nie zdecydowało się na wyróżnienie ich… Zatem my to czynimy, wymieniając je w porządku alfabetycznym: Aleksandra Czarnuch z kl.2a, Maja Jabłońska z kl. 2a, Daria Korzeniewska z kl. 2a, Martyna Muzolf z kl. 3d i Wiktoria Wesołowska z kl. 2b. Dziękujemy! I czekamy na następny rok!
[autorka tekstu: A. Wojtkiewicz]
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
ogólnopolskie wybory książek
Dnia 27.03.15r. uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek. Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz redakcja „Biblioteki szkolne online”. Patronat nad wyborami objęła pani minister edukacji narodowej Joanna Kluzik -Rostkowska. Celem wyborów jest poznanie zainteresowań czytelniczych uczniów, promocja czytelnictwa, dostosowanie księgozbioru biblioteki do oczekiwań młodego czytelnika. Tego dnia uczniów w klasach odwiedziła „ruchoma komisja”, gimnazjaliści bardzo chętnie wzięli udział w wyborach.
Po podliczeniu głosów, największą ich ilość zdobyła książka:
„Gwiazd naszych wina” Johna Greena (55 głosów).
A oto wykaz książek, które również zdobyły pokaźną ilość głosów:
„Trylogia: Niezgodna. Zbuntowana. Wierna” Veroniki Roth (37 głosów),
„Igrzyska śmierci” Suzanne Collins ( 27 głosów),
„Harry Potter” J. K. Rowling (17 głosów),
„Zostań jeśli kochasz” Gayle`a Formana (15 głosów),
„Hobbit, tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena (15 głosów).
[autorka tekstu: B. Moos]
Zapraszamy do galerii zdjęć…
podsumowanie WOŚP
W sobotę 28 marca w Teatrze Miejskim w Kwidzynie odbyło się uroczyste podsumowanie WOŚP, podczas którego Jerzy Owsiak dziękował za 23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał WOŚP stał się wydarzeniem bez którego już chyba nikt nie wyobraża sobie początku nowego roku. W tym roku kwidzyńska część zbiórki przyniosła 118,7 tys. zł. Orkiestra kolejny raz zbierała pieniądze na podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godną opiekę medyczną seniorów. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie Iga Piotrowska, Patrycja Oleszczak, Patrycja Sygnowska i Marcel Olszewski.
[autorka tekstu: M. Szarłan]
szkolny konkurs ZNAK RODŁA
Dnia 25.03.15 r. odbył się szkolny konkurs Znak Rodła dla klas 1 naszego gimnazjum. Organizatorem konkursu była biblioteka szkolna. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 29 pytań, zarówno otwartych jak i zamkniętych.
Wyniki konkursu:
1 miejsce: Śliwińska Gabriela kl. 1a
2 miejsce: Szuba Natalia kl. 1c
3 miejsce: Szewczak Agata kl. 1d
Wyróżnienia otrzymują: Feld Łukasz kl. 1d, Pokorska Dorota kl. 1b, Żbikowski Bartosz kl.1b, Kogut Julia kl. 1b, Bognacki Michał kl. 1e, Rutkiewicz Julia kl. 1d, Żaczek Jakub kl. 1e,
Tabor Adrian kl. 1e, Kondziella Paweł kl. 1c, Winiarczyk Konrad kl. 1c.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
[autorka tekstu: B. Moos]
I znów „Chwycili byka za rogi”!
Z dumą i ogromnym zadowoleniem odnotowujemy kolejną udaną imprezę edukacyjną, która w ciągu ostatniego tygodnia została przeprowadzona na terenie naszej szkoły.
Otóż, 9 marca (poniedziałek) przybyli do nas wytypowani przez swych polonistów szóstoklasiści z SP 2, SP 5 i SP 6 a także uczniowie pierwszych klas z Gimnazjum nr 2, Społecznego Gimnazjum, nie zabrakło też naszych przedstawicieli.
O godzinie 9:00 rozpoczęła się część przeznaczona dla gimnazjów, a o 13:00 dla szkół podstawowych. Panie Katarzyna Stanikowska i Aleksandra Wojtkiewicz podyktowały obu grupom teksty o charakterze ekologicznym, sprawdzające ich umiejętności ortograficzne oraz interpunkcyjne.
Następnego dnia, czyli 10 marca wszyscy wyróżnieni zostali poinformowani o tym fakcie i zaproszeni na uroczyste rozdanie nagród książkowych wraz z dyplomami uznania zarówno dla uczniów jak i nauczycieli, które miało miejsce 18 marca (środa) o godz. 11:30 w sali 33.
Tę uroczystość zaszczycił p. dyrektor Mirosław Dudek, który pogratulował Mistrzom Ortografii i z p. koordynator Zespołu Humanistycznego Marią Kapuścińską oraz organizatorkami imprezy wręczał zasłużone nagrody. Nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć, sympatycznych pogaduszek oraz słodkiego poczęstunku, o czym mają zaszczyt poinformować, podając poniżej wyniki Katarzyna Stanikowska i Aleksandra Wojtkiewicz. Zapraszamy w przyszłym roku szkolnym!
Kategoria szkoły podstawowe:
I miejsce – Dawid Stasiak – SP5 – p. Anna Kopicińska
II miejsce – Agnieszka Olchowik – SP2 – p. Magdalena Ruczko
III miejsce – Marcel Meler – SP6 – p. Danuta Chodorowska
IV miejsce – Karolina Szarafińska – SP6 – p. Ewa Kolata
IV miejsce – Julia Golder – SP6 – p. Teresa Wolska
IV miejsce – Maja Ostrowska – SP2 – p. Magdalena Ruczko
V miejsce – Paweł Hamiczuk –SP2 – p. Joanna Guze
Kategoria gimnazja:
I miejsce –Marcel Wojnarowicz – Społeczne Gimnazjum – p. Izabela Gmińska
II miejsce – Mateusz Wójcik – Gimnazjum nr 3 – p. Katarzyna Stanikowska
III miejsce – Marcel Śliwiński – Gimnazjum nr 3 – p. Aleksandra Wojtkiewicz
IV miejsce – Dominika Borowska – Gimnazjum nr 2 – p. Małgorzata Górnikiewicz
V miejsce – Aneta Gogalewska – Społeczne Gimnazjum – p. Izabela Gmińska
[autorka tekstu: A.Wojtkiewicz]
SUKCES OLI I WERONIKI !!!
11.03.2015 r. w Gimnazjum w Nebrowie Wielkim odbyła się II edycja powiatowego konkursu matematycznego „W świecie Pitagorasa”. W konkursie uczestniczyły zespoły dwuosobowe gimnazjów powiatu kwidzyńskiego. Gimnazjum nr 3 w Kwidzynie reprezentowały uczennice Aleksandra Staszewska z kl. IIa i Weronika Szczęsna z kl. IIIa. Ich zmagania z trudnymi zadaniami zakończyły się sukcesem – zajęły I miejsce wspólnie z reprezentacją Gimnazjum Społecznego. Gratulacje!
Kolejne osiągnięcia plastyczne naszych uczniów
W dniu 12 marca 2015 roku w ZSZ w Kwidzynie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom XIV Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Regionalnej Dzieci i Młodzieży pn. “Mój Region”. Z naszej szkoły doceniono prace następujących uczniów i przyznano:
w kategorii malarstwo
III miejsce Monice Wyczling z klasy 2e oraz wyróżnienie Mai Sosnowskiej z klasy 3a
w kategorii rysunek
wyróżnienie Marcelowi Olszewskiemu z klasy 2b
w kategorii techniki łączone
wyróżnienie Weronice Lewkowicz z klasy 2e
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
We wtorek 17 marca 2015 roku drzwi naszego gimnazjum stanęły szeroko otwarte przed zaproszonymi gośćmi, którzy pierwsze kroki skierowali na salę gimnastyczną, gdzie powitał ich pan dyrektor Mirosław Dudek. Uczniowie zostali zapoznani z historią szkoły i historią nadania imienia szkole Znaku Rodła. Na ten dzień uczniowie i nauczyciele zaplanowali wiele atrakcji. Uczniowie klas szóstych zapoznali się z ofertą edukacyjną Gimnazjum nr 3 im. Znaku Rodła w Kwidzynie na rok szkolny 2015/2016.
W oprowadzaniu po szkole towarzyszyli im nasi nauczyciele, którzy opowiadali, co ciekawego dzieje się w naszej szkole, jak można atrakcyjnie spędzić czas po szkole, jakie mamy koła zainteresowań, drużyny sportowe oraz inne ciekawostki. Zapoznając uczniów z nowymi przedmiotami, z którymi zetkną się w gimnazjum, przygotowano krótki pokaz doświadczeń biologicznych, chemicznych i fizycznych. Odwiedzający naszą szkołę mieli również okazję podziwiać wystawę prac plastycznych i rękodzieła uczniów naszego gimnazjum i uczestniczyć w zajęciach z lepienia gliny, układania wieży Hanoi oraz wykonać samodzielnie kartkę świąteczną. Uwagę przyszłych gimnazjalistów przyciągnęły również prezentacje multimedialne z języka niemieckiego. Gościom ogromną frajdę sprawiły zajęcia z języka angielskiego z wykorzystaniem programu multimedialnego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stroje historyczne, które przeniosły uczestników w dawne czasy. Najodważniejsi szóstoklasiści rozwiązywali krótkie zadania matematyczne i logiczne. W dalszej części Dnia Otwartego uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN.
Mamy nadzieję, że wszystkim podobało się w naszym gimnazjum oraz że od września przybędzie nam wielu nowych uczniów. Pełni wrażeń mamy nadzieję spotkać się z naszymi gośćmi we wrześniu w szkolnych ławach.
[autorka tekstu: M. Kapuścińska]
Wystawa „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu”
Dzięki uprzejmości Działu Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku mamy szansę zapoznać się bliżej z tragiczną historią Polski.
Kolejna wystawa z zasobów IPN jest próbą zaprezentowania tragicznej, ale i bohaterskiej zarazem historii 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, która działała na Pomorzu w latach 1945–1946.
Na panelach przedstawiono w zarysie zarówno dzieje 5 Wileńskiej Brygady AK na Wileńszczyźnie w 1944 r. i na Białostocczyźnie w 1945 r., jak i działania oddziałów legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” już na Pomorzu, w latach 1945–1946. Zaprezentowane zostały także poszczególne sylwetki dowódców (samego „Łupaszki” oraz jego podkomendnych, w tym sanitariuszek i łączniczek). Materiał ilustracyjny zaprezentowany na panelach wystawy pochodzi w przeważającej części ze zbiorów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej oraz zbiorów prywatnych. Autorkami wystawy są Izabela Brzezińska, historyk z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN oraz Marzena Kruk, naczelnik archiwum gdańskiego oddziału IPN.
(na podstawie informacji IPN)
Wielki sukces Teresy Gutmańskiej – laureatki kuratoryjnego konkursu języka angielskiego
Teresa, jak podaje organizator finału Kuratoryjnego Konkursu Języka Angielskiego, uzyskała tytuł laureata. Nauczycielem przygotowującym Teresę jest pani Andżelina Rosińska.
To już drugi duży sukces, bo w ubiegłym roku szkolnym będąc uczennicą klasy drugiej, Teresa zdobyła tytuł laureata Kuratoryjnego Konkursu Języka Polskiego.
Serdeczne gratulacje!!!!
spotkanie z KSSK GWARD
W dniu 9 marca uczniowie naszej szkoły z klas: Ia, Id, IId, IIIa, IIIb, IIIc i IIId uczestniczyli w zajęciach z zakresu obrony cywilnej. Głównym celem zajęć było zapoznanie młodzieży ze sposobami i środkami ochrony przed skażeniami chemicznymi i promieniowaniem.
Zajęcia, na zaproszenie pana Dyrektora, prowadzili członkowie Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Sportowo Kolekcjonerskiego GWARD. Przedstawili oni różne rodzaje umundurowania, odzieży ochronnej oraz jaką rolę spełniają one w wojsku i ochronie ludności cywilnej. Wielu spośród uczniów chętnie włączyło się w ćwiczenia zakładając ubrania i maski ochronne. Zajęcia z instruktorami z KSSK cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Mamy nadzieję, że wkrótce znów się spotkamy!
[autor tekstu: J. Szumowski]
Więcej zdjęć w galerii…
wycieczka do Warszawy
W dniu 3 marca uczniowie naszej szkoły, dzięki pomocy lokalnego koła Stowarzyszenia Młodych Demokratów, uczestniczyli w spotkaniu z senatorem Leszkiem Czarnobajem. Spotkanie miało miejsce w salach Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto uczniowie mieli możliwość zwiedzenia budynków Sejmu i Senatu oraz wysłuchania wykładu na temat historii polskiego parlamentaryzmu i procesów legislacyjnych w Polsce. Taka forma zdobywania i utrwalania wiedzy bardzo się uczniom podobała. Wyjazd edukacyjny był formą podziękowania dla uczniów szkół kwidzyńskich za włączenie się w działania o charakterze społecznym i dobroczynnym. Opiekę nad uczniami sprawował pan Jarosław Szumowski.
[autor tekstu: J. Szumowski]
Zapraszamy do galerii…
Wielki sukces kacpra Stankiewicza – laureata kuratoryjnego konkursu języka niemieckiego
Na stronie organizatora została ogłoszona lista laureatów i finalistów kuratoryjnego konkursu języka niemieckiego. Kacper Stankiewicz z klasy 2e znajduje się na liście 25 laureatów. Przypominamy, że nauczycielem przygotowującym Kacpra jest pani Dobromiła Pakulska.
Serdeczne gratulacje!!!
Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych
W niedzielę 1 marca w wielu miastach w Polsce odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych. Również w naszym mieście czciliśmy pamięć tych, którzy walczyli o wolną ojczyznę, a których władze komunistyczne skazały na zapomnienie. Na terenie strzelnicy i terenów rekreacyjnych na Miłosnej odbył się I Kwidzyński Rajd Wyklętych. Uczniowie naszej szkoły w rywalizacji z innymi szwadronami (bieg patrolowy, pytania dotyczące losów żołnierzy podziemia niepodległościowego, strzelanie i rzut granatem do celu) zajęli II miejsce.
[autor tekstu: J. Szumowski]