Maj 2021

Egzamin z j. angielskiego w kl. 1-3

Egzamin Cambridge w naszej szkole! Nasi uczniowie na każdym kroku udowadniają, że są wszechstronnie uzdolnieni. Tym razem Ola, Mateusz i Szymon wykazali się swoimi umiejętnościami w języku angielskim i podeszli do swoich pierwszych Egzaminów Cambridge English: Pre-A1 Starters, zorganizowanych 22 maja przez @Szkoła Języka Angielskiego Noise! oraz Centrum Egzaminacyjne PL 277 z Gliwic na terenie naszej szkoły.Wraz z prawie 50 innymi uczestnikami z Kwidzyna i okolic nasi uczniowie zdawali 3-częściowy egzamin składający się z czytania, słuchania i mówienia. Następnie testy zostały zapakowane przez komisję i wysłane samolotem prosto do Cambridge Assessment English, które jest częścią Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii. Teraz czekamy na oficjalne wyniki i certyfikaty.

Info. archiwum Szkoly z dn.7.06.2021.


XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

Z okazji obchodów XX-lecia Ogólnopolskiej Akcji "Cała Polska czyta dzieciom" zorganizowano w dniach 26 maja - 2 czerwca akcję głośnego czytania. Niestety wypadło to w czasie lockdownu, więc formy czytania były on-line, ale też na żywo w domach uczniów kl.1-3. O czym z dumą zawiadamia nauczyciel - bibliotekarz p. Dorota. Warto czytać!

Konkurs Świetlicy "Wszystko na Opak"

Długo czekaliśmy na podsumowanie Szkolnego konkursu plastycznego pt. "Wiosna na opak". Tematem konkursu była praca plastyczna o tematyce wiosennej z elementami "na opak". Gromadzenie prac odbyło się w przedłużonym czasie, ze względu na nauczanie zdalne. Jednak warto było czekać. Nasi uczniowie popisali się swoimi pomysłami, a wiosenne prace są naprawdę bardzo "na opak". Na konkurs zgłoszono ponad 40 prac. Na tablicy pojawiły się wyniki i prace zwycięzców a pozostałe prace tworzą dekorację na korytarzu szkolnym. info. M. Cymuta


XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Z okazji obchodów XX-lecia Ogólnopolskiej Akcji "Cała Polska czyta dzieciom" zorganizowano w dniach 26. maja - 2 czerwca akcję głośnego czytania. Niestety wypadło to w czasie lockdownu, więc formy czytania były on-line, ale też na żywo w domach uczniów kl.1-3. O czym z dumą zawiadamia nauczyciel - bibliotekarz p. Dorota. Warto czytać!


IV Finał Pola Nadziei 2021

W niedzielę 30 maja od 10.00 - 15.00 na kwidzyńskim Deptaku odbył się Finał IV Edycji Akcji Pola Nadziei. Można było wesprzeć Akcję na rzecz podopiecznych Kwidzyńskiego Hospicjum. Były stoiska, muzyka i zabawy integracyjne. Nasi uczniowie wzięli udział w Konkursie plastycznym pt. "Żonkilowe Pola Nadziei", a także wystąpili w popisach wokalnych. Dziękujemy uczniom i ich Rodzicom za wsparcie to materialne jak i wolontariackie. Wart działać!


info. D. Łoś

Dzień Matki

Życzenia od Klasy 2B dla Mam! #SP5 #Dzieńmamy #rodzina FILM

Imieniny Świetlicy

W poniedziałek 24 maja w obu grupach świetlicowych świętowaliśmy Imieniny Świetlicy Szkolnej, która od dwóch lat nosi imię "Dolina Radości".
Były uroczyste stroje i bardzo radosne nastroje, bo świętowanie było bardzo słodkie i smaczne. Pani Małgosia przygotowała dla wszystkich Świetlików kolorowe galaretki i pyszne pianki, a niespodzianką od pani Joli okazały się lody!!! Świetliki również przygotowywały się do imienin wykonując prace plastyczne z tortem oraz pisząc życzenia dla Świetlicy.

info. i fot. M. Cymuta, J. Jastrzębska

Najlepsi z ortografii

Warto działać. Oto nasi laureaci konkursu - Mistrzowie ortografii z klas 3. Konkurs organizowany był przez SPOMS. I miejsce zajął uczeń z klasy 3C Franciszek Jędrzejczyk. Koordynatorem szkolnym była p. Barbara Michalik.

Wracamy ze zdalnego!

To już się dzieje. Uczniowie klas 1-3 są od 4 maja w szkołach. 17 maja spotkamy się z częścią naszych uczniów klas 4-8 pracując w trybie hybrydowym, a od 29.05. już wszyscy będziemy w szkole. Wiemy, że edukacja to relacja i Wam to pokazujemy jak o to dbać. Pogoda dopisała na szkolnym Orliku, na lekcjach i w sercach. Pozytywne działanie i myślenie. Tu zajęcia w klasach 1-3: skakanie, bieganie, opalanie się, rysowanie, wianki i matematyka. Nauka przez zabawę. Zabawa przez naukę. Warto działać! #SP5 #integracja #zabawa #nauka #kredąpoasfalcie #wianki #maj2021

fot. D. Łoś

Obycie Umila Życie

12 maja w ramach Tygodnia Bibliotek, w czytelni szkolnej Biblioteki, przy wsparciu szkolnej Stołówki odbyła się IV Edycja konkursu pt. "Obycie umila życie" czyli praktyczne sprawdzenie znajomości zasad savoie-vivru. Udział wzięły wytypowane w klasach 1-3 pary. Pod czujnym okiem pani vice-dyrektor Anny Arszyńskiej i wychowawcy ze świetlicy p. Jolanty Jastrzębskiej uczniowie popisywali się swoją wiedzą i umiejętnościami. Było głośne czytanie, oglądanie prezentacji, składanie serwetek i poczęstunek. Oczywiście z zachowaniem pełnej kultury i elegancji oraz bezpieczeństwa. Było dużo emocji i zabawy. Dzieciaki cudowne. Nie zawsze było lekko, ale o to chodzi, żeby się i nauczyć i sprawdzić. Dziękuję za regulaminowy strój. W tym roku był bardzo wyrównany poziom. Oddzielnie punktowane były klasy pierwsze - test obrazkowy. Najlepsi okazali się: Maja i Rita z kl.1C (33 pkt.), Julia i Antonina z kl. 2C (37 pkt.), Sebastian i Paweł z kl. 3B (38 pkt.). Brawo! Dyplomy i nagrody dostarczone. Pozostała punktacja, bardzo wyrównana: 1A 30pkt., 1B 31 pkt., 2A 32 pkt.,2B 31 pkt., 2D 24 pkt., 3A 27 pkt., 3C 33 pkt. Dziękujemy za wsparcie dyrekcji SP5, szkolnej świetlicy i stołówki. Organizator - szkolna Biblioteka Hallera 4.

info. D. Łoś

Tydzień Bibliotek 2021

W dniach od 8 do 15 maja odbywał się XVIII Tydzień Bibliotek. SP5 też się do akcji przyłączyła. Tegoroczne hasło to "Znajdziesz mnie w bibliotece". Po tak długim zamknięciu się w domach i ograniczonym dostępie do lektur, miło było spotkać się w szkolnej bibliotece. Oczywiście w reżimie sanitarnym, ale z uśmiechem i chęcią znalezienia sobie ciekawej lektury.
Na życzenie klas i grup przedszkolnych, odbyły się lekcje biblioteczne. Plakat promujący XVIII to obraz smartfona, będącego absolutnie niezbędnym narzędziem społecznej komunikacji młodych osób, skierowany jest do konkretnego odbiorcy treści plakatu. Tzw. tapeta ekranu to znany wizerunek Gutenberga, który świadczy o przywiązaniu właściciela smartfona do świata druku i papieru. Nawet wówczas, gdy odbiorca nie rozpoznaje na portrecie Ojca Drukarstwa, widzi realistycznie przedstawioną historyczną postać. Obraz ten jest dla nadawcy komunikatu (informacji na afiszu) symbolem jego miejsca w Gutenberg-Galaxis. Dzięki temu przekaz o spotkaniu w bibliotece jest wiarygodny. Plakat wyraźnie łączy dwa podstawowe środki przekazu: elektroniczny i tradycyjny analogowy. Ten tydzień ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r. doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bez pośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek. Dziękuję za udział. Warto czytać.

info. D. Łoś

Laureaci Konkursu diecezjalnego

Wielkie brawa za udział w XXV Konkursie religijnym Diecezji Elbląskiej pt. "Eucharystia źródłem radości", który odbył się w kwietniu. Dzisiaj poznajemy Laureatów z SP5: Marcel Rumiński 1C, Bartek Jońca 1B, Justynka Jońca 3C. Gratulacje!

info. s. Damiana Kushnir

1-2-3 Maja 2021

Wiwat konstytucja! 2021 Rok Konstytucji 3 Maja
Mija 230 lat od uchwalenia konstytucji. Taka okrągła rocznica to doskonała okazja do wprowadzenia tematów historycznych podczas spotkań lekcyjnych tych zdalnych i tych stacjonarnych. Klasa 2D wprowadza nas w klimat majowych świąt 1-2-3 Maja. FILM