luty 2021

94 Rocznica polskiego hymnu

Jedną z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych jest  Mazurek Dąbrowskiego.  Pieśń ta powstała w 1797 roku, napisał ją generał Józef Wybicki jako wyraz tęsknoty za Ojczyzną żołnierzy polskich walczących u boku Napoleona Bonaparte.  Początkowo Mazurek Dąbrowskiego był zwany Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech. Autor melodii jest nieznany.  Po raz pierwszy został Mazurek Dąbrowskiego został wykonany publicznie  przez samego autora 20 lipca 1797 r.  Bardzo szybko stał się jedna z najpopularniejszych pieśni we wszystkich zaborach i towarzyszył Polakom we wszystkich powstaniach oraz w trakcie I wojny światowej i wojnie 1920 roku.

15 października 1926 r. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uznało wspomnianą pieśń za obowiązkową do śpiewania w szkołach. Po czterech miesiącach, okólnikiem z 26 lutego 1927 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym. 2 kwietnia 1927 r. dołączono do hymnu nuty i oficjalnie uznano jego harmonizację, której dokonał kompozytor i dyrygent Feliks Konopasek.
31 stycznia 1980 r. tekst i nuty hymnu w harmonizacji Kazimierza Sikorskiego zostały zatwierdzone przez Sejm RP w ustawie o godle, barwach i hymnie.
Pamiętaj, że hymn jest najważniejszą pieśnią państwową i podczas jego wykonywania należy:

  • zachować powagę i spokój, przyjąć postawę wyrażającą szacunek,
  • mężczyźni w ubraniach cywilnych - zdejmują nakrycia głowy,
  • osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie - oddają honory przez salutowanie.

Poczty sztandarowe podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddają honory przez pochylenie sztandaru. 

Autor: nauczyciel historii i wos-u Jarosław Szumowski


"Sukces to drabina, po której nie sposób się wspiąć z rękami w kieszeniach."

Philip Wylie 

Z rękami w kieszeniach z pewnością nie siedziały uczennice klasy 8b – Lena Łompieś i Kornelia Więciarz, które pracowały zdalnie i przygotowywały się do etapu rejonowego kuratoryjnego Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii. Niezmiernie miło jest informować, że do etapu wojewódzkiego w/w konkursu zakwalifikowała się Lena Łompieś.  Ogromne gratulacje dla obu uczennic.

Autorka tekstu: nauczycielka chemii Anna Grodecka


święto szkoły w dniach 22 – 26 luty 2021r.

Podczas tego tygodnia będą organizowane różne konkursy oraz na godzinie wychowawczej zostaną  przeprowadzenie pogadanki na temat historii naszej szkoły. W ramach tego projektu uczniowie wezmą udział w następujących działaniach;

  1. Biuletyn – historia szkoły w „pigułce”.
  2. Konkurs fotograficzny dla uczniów klas IV-VII pod hasłem „Moja szkoła w okresie pandemii”.
  3. Konkurs Poetycki - „Moja  Szkoła".

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Celem obchodów jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych.

Osoby, u których występują objawy depresji , a nie do końca uświadamiają sobie wielkość problemu z jakim się zmagają, mogą doświadczać bezradności w poszukiwaniu pomocy.

W związku z tym aktywne działania bliskich są szczególnie istotne i potrzebne. Nie bójmy się sięgnąć po pomoc specjalisty, która jest niezbędna do poprawy naszego zdrowia.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku na podstawie książki pt. ”Mój czarny pies. Depresja”, którego autorem jest Matthew Johnstone.

poniżej link:

tekst przygotowały: psycholog i pedagog


W ramach programu Bezpieczni w Internecie, powyżej przedstawiamy zbiór zasad dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu, które zostały opracowane przez uczniów naszej szkoły. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie. Zachęcamy do stosowania ich na co dzień, abyśmy czuli się bezpiecznie w cyberprzestrzeni.

Tekst i grafika: Agnieszka Tynda


Kto z Was pisał lub pisze listy miłosne? Ta powoli wymierająca forma wyznawania uczuć jest jedną z najbardziej romantycznych sposobów na wyznanie miłości.
Pamiętajcie, że nic tak nie ucieszy Waszej sympatii, jak własnoręcznie przygotowana laurka czy samodzielnie napisany wiersz, a idąc krok dalej - może samodzielnie skomponowany utwór?
Są to rzeczy, które zapadają głęboko w pamięć, a Wy macie pewność, że Wasza wybranka lub wybranek nie przeczytał już gdzieś tych samych słów.
Nie musimy popadać w konsumpcjonizm i poddawać się modzie.
Wystarczą dobre chęci i pomysły.
A żeby ułatwić Wam zrobienie pierwszego kroku, uczniowie z naszej szkoły na lekcji techniki przygotowali proste ozdoby walentynkowe, które możecie z łatwością pobrać i podarować swojej sympatii.

Tekst i grafika: Natalia Połeć


ZŁOTE RADY

Zobacz…jak nasi uczniowie na lekcji informatyki szukali złotych rad, które pozwolą nam poczuć się bezpiecznie w Internecie.

Tekst i grafika: Natalia Połeć


W dniach 15-19.02.2021 realizujemy w klasach 5 program profilaktyczno-edukacyjny „Czy wiesz jak się zachować?"

Głównym celem programu jest kształtowanie ASERTYWNEJ postawy. Jak powiedzieć  NIE w sposób świadomy, asertywny, kulturalny, a przede wszystkim nie ulęgając presji grupy rówieśniczej. Budowanie w młodym człowieku własnego poczucia wartości, które zdecydowanie jest najlepszą ochroną przed negatywnym wpływem  postępowania, opinii kolegów.

Tekst: Agnieszka Tynda


ppp w kwidzynie zaprasza

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kwidzynie serdecznie zaprasza rodziców na spotkanie otwarte na temat "Dziecko z nadpobudliwością psychoruchową", które odbędzie się na terenie naszej poradni
(ul. Grudziądzka 8, Kwidzyn) w dniu 16.02.2021r. o godz. 18.00.
Zainteresowane osoby prosimy o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 55 279 21 19.


9 LUTY 2021 - Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

KLIKNIJ W OBRAZEK

Tekst: Agnieszka Tynda


Wyniki Konkursu na Najpiękniejszą Kartkę Świąteczną

W grudniu 2020 roku z inicjatywy pani Krzysztofy Reszczyńskiej oraz s. Nazarii odbył się w naszej szkole Konkurs Plastyczny na  Najpiękniejszą Kartkę Świąteczną. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas szóstych. Jury w składzie: s. Damiana, s. Nazaria, p. Krzysztofa Reszczyńska oraz p. Jolanta Piotrowska (nauczyciel Zespołu Szkół Społecznych w Kwidzynie) wyłoniło zwycięzców konkursu. Zostali nimi:

  • I miejsce

Natalia Rudzińska z klasy 6 d

Leon Marcinkowski, klasa 6 b

  • II miejsce

Patrycja Koproszyńska, 6 d

Roksana Karbownik, 6 c

Alicja Kurzyńska, 6 b

Szymon Jasiecki, 6 c

  • III miejsce

Alicja Rutkiewicz, 6 c

Natalia Lamek, 6 a

Krzysztof Polubiec, 6 c

Dominik Pudlis, 6 b

Arkadiusz Sowiński, 6a

  • Wyróżnienie

Roksana Kuzimska, 6 d

Kinga Derlatka, 6 d

Adrian Graszkiewicz, 6 b

Andżelika Cicha, 6 b

Dominik Lagowski, 6 b

Wiktoria Kiełbowska, 6 c

Sebastian Brodnicki, 6 a

Gratulacje składamy Zwycięzcom, zaś wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w Konkursie, bardzo dziękujemy; Krzysztofa Reszczyńska i Nazaria Nizio.

Wyżej wymienieni uczniowie proszeni są o odbiór nagród z biblioteki szkolnej (po 10 lutego).


Dobre momenty zdarzają się w naszym życiu każdego dnia, tylko czasami ich nie dostrzegamy. Dzień Pozytywnego Myślenia, który przypada 2 lutego, jest doskonałą okazją na dostrzeżenie zalet dnia codziennego.  Pozytywne myślenie zawsze wpływa na człowieka korzystanie i wzmacnia naszą odporność. Jest wyrazem wiary w siebie i tolerancji wobec innych. Uśmiech wywołuje uśmiech - to stara prawda, która wciąż się sprawdza.  Dziś możemy uczcić ten dzień robiąc małe przyjemności dla siebie i innych, dzielić się pozytywnymi myślami, komplementami.

BĄDŹMY POZYTYWNI każdego dnia.