portal Librus synergia

W celu uzyskania dostępu (loginu i hasła) do dziennika LIBRUS należy wysłać e-mail na adres grzedzicka2020@wp.pl

 

wrzesień 20

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę, która napisała swoje książki z myślą o najmłodszych dzieciach. Dzień 29.09 to data Jej urodzin.
Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest m. in. w szkołach i bibliotekach. W roli czytających wcielają się bibliotekarze, nauczyciele, starsi koledzy. Dzieci mogą zobaczyć jak wygląda praca w bibliotece, opowiedzieć o swoich ulubionych książkach czy poznać nowe propozycje książkowe. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu młodego człowieka z dziadkami, rodzicami rodzeństwem czy rówieśnikami. Święto to warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.
W naszej szkole w akcji wzięli uczniowie klas 4 i 5.  Uczniowie odwiedzili bibliotekę szkolną i wysłuchali głośnego czytania starszej koleżanki Rozalii Powęski z kl. 7b i starszego kolegi Wiktora Woźniaka z kl . 6c oraz pani bibliotekarki Beaty Moos. W ich wykonaniu usłyszeli następujące utwory: Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla, Magiczne drzewo Andrzeja Maleszki oraz  Przygody Smerfów.

Autorka tekstu i foto - Beata Moos


Smaki jesieni 2020

26 września odbyły się tradycyjne Smaki Jesieni, które w tym roku inaczej przebiegały. Tym razem nie było naszego stoiska, ale jesienne przysmaki i wypieki zostały przekazane do sprzedaży. W tym roku dochód został przeznaczony na  hospicjum. Akcję wspierały nasze uczennice z klasy 7. Dziekujemy?


Gra terenowa pt. „Śladami plebiscytu 1920 r w Kwidzynie i okolicach"

Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny z klasy 8a i jedna z klasy 8b. Myślą przewodnią gry było nie tylko przypomnienie wydarzeń sprzed 100 lat, ale przede wszystkim wzmocnienie tożsamości regionalnej młodego pokolenia. Teren gra odbyła się w przestrzeni miejskiej. Zadaniem uczestników była wędrówka i odkrywanie najważniejszych miejsc Kwidzyna związanych nierozerwalnie z wydarzeniami z 1920 r., losami polskich działaczy plebiscytowych w okresie międzywojennym  oraz w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Gra popularyzowała historyczną topografię miasta i jego zabytków. Atrakcją gry była wycieczka do Pastwy i Janowa, wsi powiatu kwidzyńskiego, które po 11 lipca 1920 r. rozdzieliła granica ustalona przez Komisję Międzysojuszniczą. W Pastwie członkowie  KSSK GWARD z Kwidzyna, przebrani w mundury z epoki,  przygotowali dla uczniów niespodziankę. Odtwarzając  posterunek graniczny dokonali kontroli i odprawy wzbudzając dużą sensację.  Organizatorem gry był Pomorski Historyczny Klub Turystyczny "Szlakami pamięci" IPN  Gdańsk a partnerami Zespół Szkol Ogolnokształcących nr 2 w Kwidzynie, SP 5 w Kwidzynie  oraz SP w Janowie.  


Sprzątanie Świata

19 września uczniowie klasy 5a włączyli się do miejskiej akcji Eko- Inicjatywy i uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata". Brawa dla uczniów.


Być jak ona

Uczniowie klasy 8B z naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom pt. „Być jak ona”. Była to już piąta edycja. Celem konkursu jest popularyzacja postaci Ireny Sendlerowej, zainteresowanie uczniów historią bohaterki, która w trakcie II wojny światowej, z narażeniem własnego życia uratowała ponad 2500 żydowskich dzieci.

Zadaniem konkursu było przygotowanie portretu tej niezwykłej kobiety oraz opis podjętych przez nią działań. W  dniu  11 września przeprowadzono lekcje przybliżające postać tej bohaterki oraz uczennice przygotowały portret, a także opis działań Ireny Sendlerowej w czasie wojny.

W efekcie klasa uzyskała III miejsce. Gratulujemy sukcesu!!! Opiekę nad uczestnikami sprawował p. J. Szumowski.


szkolny wolontariat - akcja "ANIOŁ"

19 września nasi uczniowie; Ola Krauze, Kornelia Więciarz i Igor Kowalczyk wspierali akcję „Anioł", która miała na celu promocje wolontariatu. Igor prowadził uroczystość, a Ola i Kornelia przygotowały program artystyczny.

Autorka tekstu i foto - Marzena Szarłan


pola nadziei

12 września uczennice naszej szkoły z klasy 7c wspierały miejską akcję POLA NADZIEI. "Pola Nadziei" to program promowania niesienia bezinteresownej pomocy podopiecznym hospicjum oraz rozwoju wolontariatu. Prawa dla naszych Wolontariuszek.

Autorka tekstu i foto - Marzena Szarłan - opiekunka szkolnego wolontariatu.


Poczta szkolna

lekturki spod chmurki

szkoła promująca zdrowie

mleko i owoce w szkole


facebook RADY RODZICÓW

Konto Rady Rodziców

Prosimy o dobrowolne 40 zł wpłaty na następujące konto bankowe: 41830000090016928630000010 PBS w Kwidzynie z dopiskiem imienia i nazwiska oraz klasy dziecka. W przypadku rodzeństwa uczęszczającego do naszej szkoły wpłata może być dokonana tylko raz.

BIP/EPUAP