Luty 2020

ŚWIĘTO SZKOŁY POD ZNAKIEM RODŁA
11
W sobotę 29 lutego w obu budynkach odbyły się uroczystości i spotkania w ramach Święta Szkoły 2020. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, rodzice oraz przyjaciele szkoły. Była to świetna okazja do wręczenia nagród uczniom z najwyższymi wynikami w nauce oraz pogratulowania ich rodzicom sukcesów dzieci. Uczynił to dyrektor szkoły pan Mirosław Dudek, który na zakończenie części oficjalnej wręczył odznakę „Przyjaciel Szkoły” p. Katarzynie Bednarek i p. Jarosławowi Judzińskiemu. Dyrektor pogratulował również uczniom i rodzicom tych uczniów, którzy zostali laureatami kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. W części artystycznej uczniowie z klas 4-8 przypomnieli historię Szkoły, wspominając jej imiona Rodła i Zjednoczonej Europy.
TURNIEJ SPORTOWY 1-3 Z OKAZJI ŚWIĘTA SZKOŁY
12
Tegoroczne Święto Szkoły w klasach 1-3 miało bardzo sportowy charakter. Odbyły się bardzo emocjonalne, pełne energii i śmiechu zawody sportowe. Drużyny były zestawione z uczniów klas 1,2,3 - w mieszanych składach. Kibice dali z siebie wszystko. W grupie klas 3 wygrali "żółci", w klasach 2 był remis, a Pierwszaki z grupy "niebieskich" zgarnęły całą pulę. Wszyscy otrzymali z rąk pani wicedyrektor Anny Arszyńskiej słodką nagrodę i dyplom dla klasy. Hip hip! Hura! Koordynatorem sportowych zabaw była p. Barbara Michalik przy wsparciu wychowawczyń.
Słoneczka na Dniu Myśli Braterskiej 2020
dmb
“Jeżeli chłopiec idzie ulicą uśmiechnięty – to już coś znaczy. Niejeden przechodzień rozpogodzi się na ten widok. Warto potrudzić się żeby nauczyć chłopców tego uśmiechu jako pierwszego kroku do szczęścia.” Taki cytat z twórcy światowego ruchu skautowego gen. R. Baden-Powella był motywem przewodnim zuchowo - harcerskiego Biegu. W Dniu Myśli Braterskiej 22 lutego 12 Gromada Zuchowa "Słoneczne Promyki" wzięła udział w spotkaniu Hufca ZHP Kwidzyn. Mogliśmy pożegnać się z dh Witkiem, który oddał żółte barwy i z zucha stał się harcerzem. Mogliśmy złożyć życzenia naszym harcerskim przyjaciołom. Razem ze słońcem - naszym bohaterem życzyliśmy uśmiechu, którym obdarzać będziemy drugiego człowieka i który daje wewnętrzną radość, spełnienie i szczęście. Czuwajmy każdego dnia. Obdarzajmy się zaufaniem i otwartością - fundamentami braterstwa. Czuwaj! Czuwam. hm Dorota Łoś - zuchmistrzyni Ps. Nasz krąg jest zawsze otwarty. Zapraszamy!
Dzień Języka Ojczystego
87124630_641161696660716_4220359208647786496_n
21 lutego w budynku SP5 ul. Hallera 4 odbyły się bardzo aktywne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Można było odkodowywać, rozwiązywać rebusy, oglądać i wypożyczać słowniki i oczywiście czytać! Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w 3B był bardzo aktywny. Odpowiadano na pytania: Z czym, kojarzy mi się język polski? Co to są frazeologizmy, regionalizmy, synonimy, łamańce językowe i ortogramy? Jakie mogą być słowniki? Wyzwaniem klasowym była praca w grupach i układanie zdań z podanymi wyrazami na czas. Dzień zakończono oglądaniem filmu pt."Kto ukradł literkom kropki i kreski?" Oprócz tego klasa 3B dokładnie obejrzała regały w szkolnej bibliotece. Brawo dla aktywnych i chętnych uczniów z klas 1-3. Pomysłodawcą zadań była p. Izabela Zwidryn przy wsparciu szkolnej biblioteki.
Klasa 1B w Bibliotece na Dworcu
1bbbi
20 lutego dzieci z klasy 1B wraz z wychowawczynią Moniką Judzińską oraz z p. Kamilą Rudnik wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Miejsko – Powiatowej w Kwidzynie. Podczas wizyty dzieci zwiedzały bibliotekę, zapoznały się z księgozbiorem przeznaczonym dla dzieci w ich wieku. Dowiedziały się od pani bibliotekarki Elżbiety Murackiej, co należy zrobić,aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Ponad to dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści pani bibliotekarki pt. „Pamiętnik czarnego Noska” J. Porazińskiej. Na zakończenie spotkania pani bibliotekarka wręczyła dzieciom małą „pracę domową” na temat wizyty w bibliotece. Przed wyjściem dzieci, które są czytelnikami biblioteki mogły wypożyczyć książkę. Wycieczka sprawiła dzieciom ogromną radość. Pełne wrażeń i nowych doświadczeń, wracały do szkoły z radością i uśmiechem na twarzach. Koordynatorem spotkania w Wypożyczalni dla dzieci była p. Dorota Łoś.
Wszystko czerwone czyli szkolne walentynki
1d-png
14 lutego w Piątce zrobiło się serdecznie i czerwono. Zabawa integracyjna pod hasłem "Wszystko czerwone" przyniosła dzieciakom wiele radości. Można było pokazać swoje "kolekcje" czerwonych rzeczy, wziąć udział w warsztatach z serduszkiem w roli głównej. Było kodowanie, kolorowanie, wycinanie oraz liczono czerwone kolekcje. I miejsce zajęła Maja z 3D, II m. Lena z 3B, a III m. pierwszoklasistka Małgosia z 1C. Najbardziej czerwoną klasą okazała się 1D. W szkolnej bibliotece odbył się pokaz origami, a w świetlicy szkolnej warsztaty kreatywne z tworzeniem kolorowych serc. W czasie dużej przerwy dzieciaki robiły sobie pamiątkowe fotki i selfi w serdecznej ramce. Dekorację przygotowały zuchy, a warsztaty szkolna świetlica. Warto działać!
1A na zajęciach w Eko-Inicjatywie
1a
13 lutego klasa 1A udała się na zajęcia do Eko-Inicjatywy. Uczniowie podróżowali autobusem miejskim. Była to lekcja, która uczyła zachowania się w środkach komunikacji miejskiej, bezpieczeństwa i odpowiedzialności. Uczniowie odwiedzili również Mini-zoo na Miłosnej, poznali zwierzęta tam mieszkające, dowiedzieli się czym się żywią i dlaczego odwiedzający nie powinni ich samowolnie dokarmiać. Następnie pierwszaki uczestniczyły w zajęciach przeprowadzonych przez p. Jakuba. Kolejną wyprawę uczniowie uznali za udaną. Już planują kolejne wycieczki pod okiem p. Agnieszki Radomińskiej i p. Doroty Buchowieckiej.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2020
3b-png
11 lutego w Piątce obchodzono dzień bezpiecznego internetu. W klasach 1-3 nawiązano do tematu w ramach edukacji TIK. W klasie 3B odbyły się zajęcia pod hasłem "Dzień bezpiecznego Internetu" w pracowni komputerowej. 3B poznała Sieciaki - strażników bezpieczeństwa w Internecie i Sieciuchy, czyli zagrożenia jakie czyhają na nas w sieci. W parach wykonano karty z dobrymi radami. Obejrzano kilka filmów ze strony cyfrowobezpieczni. Po tematycznej rozmowie wykonano plakaty. W ramach "Edukacyjnego Klubu Dyskusyjnego" z członkami z Koła Przyjaciół Biblioteki podjęto debatę na trudny temat "fake news" w sieci. W szkolnej bibliotece zaktualizowano stanowiska komputerowe i wywieszono plakat pt. "Zasada mądrych dzieci w sieci". Jesteśmy świadomymi użytkownikami internetu. Zajęcia prowadziły p. Izabela Zwidryn i p. Dorota Łoś.
Bal karnawałowy 2020
bal
Kolejny tydzień nauki rozpoczął się z przytupem. 10 lutego zamiast uczniów do Piątki przybyły wesołe zwierzaki, te baśniowe, domowe i te egzotyczne oraz ich przyjaciele. To znaczy, że czas na Bal karnawałowy 2020. Tegoroczny motyw to "Zwierzęta i ich przyjaciele". Mogliśmy zobaczyć pomysłowe stroje zgodne z tematem balu. Wodzirejem w tym roku była pani pingwin Magdalena Paczkowska, a didżejki podjął się Filip z 2B. Niech żyje bal!
Z wąsami i w okularach
bal
W środę 5 lutego w świetlicy odbył się bał karnawałowy. W tym roku temat balu brzmiał "Z wąsami i w okularach". W związku z tym przed godziną trzynastą w świetlicy zaroiło się od okularników, wąsatych panów i zwierzątek. Zabawę rozpoczęliśmy od grupowych zdjęć dzieci. Potem do pracy ruszyła specjalistka od muzyki i tańców czyli pani Kamilka. W przerwie balu był słodki poczęstunek - ciastka i napoje, za które bardzo dziękujemy rodzicom. Poczęstunek uroczyście rozpoczął wystrzał z szampana Piccolo - to prezent od rodziców Zosi. Bal zakończył się o planowanym czasie, dzieci zadowolone i zmęczone, jednak aktywnie pomagały przy porządkowaniu sali. Zabawę przygotowały i prowadziły p. Małgorzata Cymuta i p. Kamila Kozieł.
IMIENINY ZUCHA - RAZ NA 4 LATA
urodz-zucha
Raz na cztery lata, 29 lutego, obchodzone są Imieniny Zucha. Ruch zuchowy narodził się z potrzeby,aby od najmłodszych lat wychowywać dzielnych, zaradnych i radosnych młodych obywateli. W tym roku zuchy w 12 Gromadzie Zuchowej Słoneczne Promyki pod wodzą hm. Doroty Łoś obchodziły to święto uczestnicząc w prezentacjach wokalnych na 36 Szałamai 2020 w Kwidzynie. Kolejna zbiórka to spotkanie przy pizzy w słonecznym gronie. Lubimy bawić się i razem zdobywać sprawności na całe życie. Czuj! Czuwaj!