rok szkolny 2021/2022

KLIKNIJ – wyprawka pierwszoklasisty
Informacje dotyczące rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 zostaną podane do informacji na stronie szkoły w późniejszym terminie.

Aktualności

BEZPIECZNE WAKACJE

Na bezpieczne wakacje z przypomnieniem zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku i zabaw film nagrała klasa 1C. Zapraszamy!

Realizacja wych. Marzenna Wiktorowska i s. Damiana

LINK do Filmu


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

Najważniejszy dzień w roku szkolnym za nami. Świadectwa rozdane. Życzenia wypowiedziane. Dyplomy i nagrody wręczone. Teraz czas na wakacje i zasłużony odpoczynek. To był przedziwny czas. Przez zawirowania "wirusowe" trud i wysiłek organizacyjno - edukacyjno - wychowawczy był wielki. Ale udało się. Nawet dzisiejsze spotkania w klasach były niezwykłe. Były na szkolnym boisku, pod drzewem, w klasie, w auli .Do wyboru, do koloru. Najważniejsze, że znowu razem i w radości. Uważamy rok szkolny 2020/2021 za zakończony! Dziękujmy! Odpoczywamy! Bezpiecznie wracamy do Szkoły po wakacjach!

LINK do Apelu klasy 1C "Bezpieczne Wakacje"

info. D. Łoś


Uroczyste pożegnanie klas 3A, 3B, 3C

Tegoroczne zakończenie roku szkolnego 2020/21, podobnie jak jego początek był bardzo nietypowy. Szkoła, wychowawcy, uczniowie i ich rodzice musieli dopasować się do zasad reżimu pandemicznego. Mimo to udało się razem spotkać i choć oddzielnie, tylko w klasach - uroczyście
podsumować rok pracy zdalno - stacjonarnej, rozdać świadectwa i wręczyć nagrody i Listy pochwalne. Uroczystość pożegnania uczniów klas trzecich odbyła się w Auli w obecności rodzica i dyrekcji SP5. Spotkanie prowadziły wychowawczynie, a pan dyrektor Mirosław Dudek przy wsparciu pani vice-dyrektor Anny Arszyńskiej gratulował Trzeciakom zakończenia pierwszego etapu edukacji - jako dotarcie do portu, z którego dalej wypłyną w daleki rejs. Podziękowano rodzicom za wsparcie i współpracę. Uczniowie także dziękowali swoim paniom. Były laurki, wierszyki i kwiaty. Dziękujemy!

info. fot. D. Łoś

1C zaprasza na APEL

Klasa 1C przygotowała dla nas wirtualny Apel. Zapraszamy do obejrzenia i życzymy udanych oraz bezpiecznych wakacji!!! Link do APELU
info. wych. Marzenna Wiktorowska i s. Damiana

Festyn Rodzinny w Ogrodzie Dendrologicznym

W dniu 19 czerwca w gościnnych progach Parku Dendrologicznego Miłosna odbył się Festyn Rodzinny organizowany przez Hufiec ZHP Kwidzyn oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie w ramach projektu „Stacja Lębork, Kościerzyna, Kwidzyn, Miastko – usługi społeczne wsparcia rodziny". Byli na nim uczniowie SP5, zuchy i dh Dorota. Odbyły się animacje dla dzieci oraz zabawy rekreacyjne takie jak np. dmuchany zamek, trampoliny oraz występ Bractwa rycerskiego ze Sztumu. Nowe umiejętności można było zdobyć na zajęciach arcydzieł ręcznych jak wykonywanie drewnianych łódeczek, plecenie wianków i origami. Orzeźwienie zapewniła nam degustacja świeżo wyciskanych soków, a kawiarenka sprawiła, że nikt nie chodził głodny. Rekreacja na 5+ ! Na żywo! Warto działać!

info. D. Łoś

2D na lekcji w terenie

U Dominika w ogrodzie w czwartkowy poranek 17 czerwca spotkała się jak co dzień 2D. Klasa wesoła i zgrana od samego rana. Zabawa była wesoła i chociaż to nie była szkoła, od dzisiaj w dzień i w nocy będziemy umieli udzielić pierwszej pomocy. Cieplutkie kiełbaski i świeżutka drożdżówka trafiły prosto do naszego brzuszka. Za to wszystko Pani Ani, Panu Jackowi, Dominikowi, Wiktorowi, Zuzi, Becie, Markotowi i Mango dziękujemy, ściskamy serdecznie i całujemy!

Wierszowała wych. A. Maj

2B na klasowym pikniku

Klasa 2B wybrała się w piątek 18 czerwca na piknik. Było dużo zabawy i przysmaków. Pogoda dopisała i humory również!

info. M. Judzińska

2A czyta przedszkolakom

Klasa 2A 16 czerwca zaprosiła grupę pięciolatków na wspólną lekcję. Uczniowie zadeklamowali wiersze Jana Brzechwy i zaśpiewali piosenkę. Przedszkolaki odwdzięczyły się i również zaśpiewały "szkolniakom". Drugoklasiści przeczytali również swoim młodszym kolegom książkę "Trzy Świnki". Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a wszyscy uczestnicy uważnie słuchali czytających.

info. A. Radomińska

Święto Wolnej Książki

BOOKCROSSING co to takiego? 15 czerwca obchodziliśmy Święto Wolnych Książek. Niecodzienne zjawisko, mające na celu zjednoczenie miłośników czytania. Taka niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej "uwolnionej" książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem . Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych. Tak się wydarzyło w Piątce. Uwalniać książki i mieć dobrą zabawę można było wszędzie tam, gdzie byli uczniowie klas 1-3 i przedszkolaki. „Uwolnij książki, dziel się z innymi”. Po raz kolejny organizatorem Akcji była Biblioteka szkolna.

info. D. Łoś

Najlepiej razem - zabawa integracyjna SU klas 1-3

15 czerwca, po długim odosobnieniu, klasy 1-3 wzięły udział w imprezie integracyjnej Mini SU w formie gry terenowej pod hasłem "Najlepiej razem". Zadaniem każdej klasy było wykonanie 10 różnych zadań na terenie szkoły i wokół niej. Były zadania ruchowe, rachunkowe, muzyczne, plastyczne, zręcznościowe, matematyczne i przyrodnicze oraz z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Po wykonaniu wszystkich zadań klasy odebrały nagrody z rąk pani wicedyrektor- słodkości, grę planszową i dyplom. Dziękuję wszystkim za udział i wspólną zabawę.

Opiekun Mini Samorządu Uczniowskiego - p. Izabela Zwidryn


Wiosna w wierszach uczniów klas 2 -3 Laureaci

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku Filia w Kwidzynie przeprowadziła w maju konkurs poetycki online dla uczniów klas drugich i trzecich szkół podstawowych pt. "Majowa Rymowanka". Na konkurs wpłynęło 35 wierszy uczniów z powiatu kwidzyńskiego. Wszystkie nadesłane wiersze to pięknie złożone słowa o wiośnie i maju, o zabawach i tęsknotach dzieci, dlatego wybór był bardzo trudny. Jury przyznało 2 miejsca pierwsze: Zuzanna Piekarska – SP Straszewo i Hubert Sikorski – SP 4 Kwidzyn; 2 miejsca drugie: Aleksander Gańczak – SP Czarne Dolne i Bartosz Rosiewski – SP 5 Kwidzyn; 3 miejsca trzecie: Aleksandra Ludwikowska – SP Nebrowo Wielkie, Marcel Konopacki i Leon Żakowski – SP Rakowiec i 4 - czwarte: Amelia Janik – SP Czarne Dolne, Aleksandra Sikora – SP 4 Kwidzyn, Alan Nowak – SP Wandowo i Jan Falkowski – SP 5 Kwidzyn. Pozostałym uczniom przyznano wyróżnienia. Nagrody książkowe dla wszystkich uczestników konkursu ufundowali: Wójt Gminy Ryjewo, Starosta Powiatu Kwidzyńskiego oraz Filia PBW w Kwidzynie.

Info. ze strony PBW/Filia Kwidzyn p. J. Wysocka

Proza i Poezja Światowa - Konkurs Recytatorski

13 czerwca w kwidzyńskim Teatrze dzieci miały swoje literackie święto. Odbył się na żywo, w reżimie pandemicznym odkładany przegląd. W konkursie wzięły udział młodzi recytatorzy z miasta i powiatu kwidzyńskiego w trzech kategoriach: klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII. Byli wśród nich nasi Recytatorzy. Brawo za talenty i pasję!

info. D. Łoś, fot. Hubert Cyzman, Marika Kwiatkowska

Lekcja pod chmurką w klasie 2A

11 czerwca klasa 2A korzystając z pięknej pogody opuściła szkolne mury. Uczniowie zrelaksowani uczyli się "pod chmurką".

info. A. Radomińska

Blok tematyczny pt. "Uśmiechnięte dzieci" w klasie 1A

Klasa 1A realizowała w czerwcu blok tematyczny pt. "Uśmiechnięte dzieci". Dzieci rozmawiały o zabawach rodziców i dziadków. Uczniowie grali w klasy, statki, skakały w gumę, przez linę, zagrały w "Szczura". Poznały pracę cyrkowców i zabawiły się w cyrk.

info. I. Zwidryn Link do FILMU

Nawiedzenie Parafii Św. Trójcy

10 czerwca odbyło się wyjście na Litanię do Najświętszego Serca Bożego do Parafii Świętej Trójcy. Udział wzięli uczniowie z klas 3A i 3C. A na zakończenie tygodnia klasa 3B odwiedziła Pana Jezusa w Kościele Św. Trójcy i pomodliła się za wszystkich pracowników w szkole na czele z panem Dyrektorem, za uczniów i ich rodziny. Niech Serce Jezusa czuwa nad nami!

Info. fot. s. Damiana

Akcja czytelnicza "Jak nie czytam jak czytam"

Kolejna odsłona Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam” w naszej szkole odbyła się 9 i 16 czerwca. W Piątce to nasza V Edycja. W związku z sytuacją pandemiczną w tym roku dla bezpieczeństwa były to klasowe spotkania na szkolnym placu zabaw. Pomysłodawcą tego działania jest czasopismo „Biblioteka w Szkole”, zaś bezpośrednią koordynatorką – nauczyciel- bibliotekarz p. Dorota Łoś z nieocenionym wsparciem wychowawców klas 0-1-2-3. Jak informują organizatorzy, chodzi o budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić do działania tych uczniów, którzy nie odkryli radości z czytania, a książkę wciąż traktują jako przykry obowiązek. Nie chodzi o zmuszanie, lecz motywowanie i przekonanie uczniów, że czyta nie tylko garstka najlepiej uczących się rówieśników, ale wszyscy – łącznie z nauczycielami i pozostałymi dorosłymi. Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu. Kto w młodości nie odnajdzie radości wynikającej z kontaktu z książką, bardzo rzadko staje się aktywnym czytelnikiem w dorosłym życiu. Jeżeli 62% dorosłych Polaków nie czyta książek, trudno oczekiwać, że wszyscy uczniowie wyniosą taki nawyk z domu. Przewodnia rola w aktywizacji czytelnictwa spoczywa więc na bibliotekach i szkołach, które „wychowują czytelnika”. Dlatego też akcja ta jest doskonałą wizytówką potencjału biblioteki i szkoły. Zorganizowanie tak spektakularnego przedsięwzięcia robi duże wrażenie na narzekających na kondycję czytelnictwa w Polsce. W naszej Szkole jest także kolejnym dowodem na moc jaka tkwi w uczestnikach tego wydarzenia. Nie zmuszajmy się do czytania, lecz motywujmy. Warto czytać!

info. D. Łoś

Profilaktyka - Akcja Wirtualna Bańka

W imieniu klasy 1A i Oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej 5 w Kwidzynie dziękujemy Przedszkolu Integracyjnemu Kwidzyn #GosiaKamińska za nominację do tej wspaniałej akcji. Dzieci z ogromną radością wzięły w niej udział. KAŻDY z nas żyje w jakiejś BAŃCE. Bańka chorych na mukowiscydozę jest życiem ze śmiertelną chorobą. Dzięki lekom przyczynowym mają szansę się z niej wydostać. Prześlijmy wirtualną bańkę do Ministerstwa Zdrowia! Pomóżmy ją rozbić! Okażmy wsparcie w drodze do leków zmieniających oblicze mukowiscydozy. #MukoKoalicja#MinisterstwoZdrowia#TakdlaKaftrio#SymkeviTeraz#oddychaj#mukowiscydoza Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problemy chorych na mukowiscydozę i poparcie dla refundacji leków przyczynowych. Na stronie www.mukokoalicja.pl poznacie historię chorych na mukowiscydozę i dowiecie się, jak leki przyczynowe zmieniają życie. Jak okazać wsparcie:

1. Zrób zdjęcie lub nagraj film jak puszczasz bańki mydlane.

2. Skopiuj powyższy tekst.

3. Zaproś do zabawy osoby lub instytucje.

Powodzenia!

Nominujemy: Przedszkole Niepubliczne Promyk w Kwidzynie Liczymy na Was! Macie 48 godzin! #Hałasmamoc#PrzedszkoleNiepublicznePromykwKwidzyn#Kwidzyn#integracja#nauka film - I. Zwidryn LINK DO FILMU

Kim chcę zostać w przyszłości? Lekcja w kl. 2D

Kim chcę zostać w przyszłości? Dziś dziewczynki z klasy 2D 8 czerwca odwiedziła Pani Aleksandra. Kim jest, co robi, jaka musi być kosmetyczka? Jakimi narzędziami pracuje? Jaką szkołę musi skończyć? Jak dbać o ręce i paznokcie? Czym jest higiena dłoni? Na wszystkie te pytania dziś znalazłyśmy odpowiedź. A na koniec malowanie paznokci. Dziękujemy Pani Olu!

info. wych. A. Maj

Poczta szkolna

lekturki spod chmurki

szkoła promująca zdrowie

mleko i owoce w szkole


facebook RADY RODZICÓW

nasze certyfikaty

Konto Rady Rodziców

Prosimy o dobrowolne 30 zł wpłaty na następujące konto bankowe: 41830000090016928630000010 PBS w Kwidzynie z dopiskiem imienia i nazwiska oraz klasy dziecka. W przypadku rodzeństwa uczęszczającego do naszej szkoły wpłata może być dokonana tylko raz.

BIP/EPUAP

KLIKNIJ
BIP lub EPUAP