Aktualności 2022/2023

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dzień Jabłka

28 września Dzień Jabłka. W plecaku do szkoły obowiązkowo niech jest jabłuszko! W gościnnych progach szkolnej biblioteki każdy chętny mógł poznać wszystkimi zmysłami owoc dnia czyli JABŁKO! Tu było krojenie, wąchanie, próbowanie i suszenie jabłuszek. Były także poszukiwania wierszyków i historyjek z jabłuszkiem w tle. Promujemy zdrowie , a owoce i warzywa zajadamy w klasach 1-3 dzięki udziałowi w programie "Mleko i owoce w szkole" . Smacznego!

info.D.Łoś

Smaki Jesieni 2022

Smaki Jesieni'2022 ! To już tradycyjne działanie Samorządu Uczniowskiego SP5 jak i małych wolontariuszy. Jak co roku , bez mała od 19 lat na kwidzyńskim deptaku stanęły nasze stoiska.Tegoroczne spotkanie okraszone słoneczną pogodą, było kolejnym działaniem młodych wolontariuszy przy wsparciu swoich nauczycieli, którzy zapraszali do wrzutki dla kwidzyńskiego Hospicjum, serwując pyszne wypieki, różnorodne przetwory owocowo-warzywne oraz klasyk - pajda chleba z domowym smalcem. Dziękujemy za wparcie i miłe spotkania podczas tegorocznych Smaków Jesieni '2022. Do zobaczenia za rok! Organizator główny : Lokalna Fundacja Filantropijna Projekt w Kwidzynie . Promujemy wolontariat, piękno jesiennych darów oraz uczymy się działania w praktycznym pomaganiu.

info.D.Łoś

Plakat i.Zwidryn
Dzień Kropki w 3A

15 września - Dzień Kropki w klasie 3A. Oj ,działo się . Uczniowie zaprezentowali swoje liczne talenty. Wykonali w grupach zakropkowane zadania. Wykorzystali aplikację do ożywienia swoich kropek. Stworzyli kreatywne kropki z materiałów dostępnych w klasie i ułożyli wspólnie historię małej kropki. Uczniowie tej klasy wzięli też udział w projekcie eTwinning pt. " Kropka i ja" film wych. I.Zwidryn

Dzień Kropki

Dzień Kropki w klasach 1-3 wystartował 15 września. Po co jest Dzień kropki?To działanie, mające pobudzać kreatywność młodych ludzi i zachęcać ich do tworzenia. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury i każdy kto ma ochotę, organizują więc 15 września takie działania, które pomagają dzieciom odkryć swoje talenty i je zaprezentować.Motywem przewodnim jest oczywiście kropka. To także święto kreatywności, odwagi i współpracy.Czas radości i tworzenia! Brawo my!

info.D.Łoś

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23

1 września uczniowie klas I-III powitali rok szkolny 2022/23 na szkolnym boisku. Były klasowe powitania i radość ze spotkania po wakacjach. Z pełnym ceremoniałem w obecności dyrekcji, nauczycieli i rodziców Pierwszaki z 1A,1B i 1C złożyły uroczyste ślubowanie. Mini Samorząd Uczniowski złożył panu dyrektorowi raport gotowości do nauki i działania . Poczet sztandarowy reprezentował SP5 w miejskich uroczystościach z okazji 83 Rocznicy wybuchu II wojny światowej i Mszy za ojczyznę w Katedrze.Życzymy radości i energii w działaniu szkolnym i spokojnego, pełnego miłych chwil nowego roku szkolnego.

Bezpieczne wakacje 2022

Lato u bram! 20 czerwca zrobiło się u nas już bardzo Wakacyjnie. Klasy 1C i 3B wprowadziły nas w klimat wakacji. Było i wesoło i poważnie, bo zabawa zabawą, ale o bezpieczeństwie nie można zapominać. Niech żyje lato! Niech żyją wakacje - bezpieczne, zdrowe i kolorowe! Reżyserkami apelu dla klas 1-3 i przedszkolaków były panie Monika Judzińska, Karolina Ruk i Kamila Rudnik.

info. D. Łoś

1B w Gdańsku

15 czerwca 2022 Klasa 1B wyruszyła w podróż do nadmorskiego miasta Gdańska. Dzieci z wielkim uśmiechem uczestniczyły w warsztatach w naukowym centrum Hevelianum. Tam wzięły udział w projekcji filmu w planetarium. Potem Klasa udała się na Koło widokowe Amber Skay. Był też spacer starówką i lody dla ochłody. W drodze powrotnej głodni i zmęczeni zajechały dzieci do McDonalda.

info. wych. M. Paczkowska

Olimpiada sportowa w 2A

8 czerwca klasa 2A zorganizowała Klasową Olimpiadę Sportową. Uczniowie sami wybrali konkurencje, zaprojektowali medale. Cała klasa wzięła udział między innymi w biegach, rzutach, podskokach w workach, kręceniu obręczą, przeciąganiu liny, strzelaniu goli. Zwyciężyli: Alan, Kasper i Krysia - nasza koleżanka z Ukrainy. Zwycięzcy otrzymali medale i złote piłki, a pozostali uczestnicy medale za udział. Ruch to zdrowie. W zdrowym ciele zdrowy duch!

Info. wych. I. Zwidryn


1 czerwca - Festyn dla klas 1-3 w "NIBYLANDII"

Nie da się ukryć dnia 1 czerwca była MOC. W NIBYLANDII SP5 było nie byle jak. Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas 1-3 mogli spotkać się z bohaterem książki "Piotruś Pan". W tą rolę wcieliła się p. Izabela Zwidryn. Zabawa rozpoczęła się od spotkania na pirackim statku i instrukcji poruszania się po "mapie" w drodze do skarbu. Pomysłodawczynią była p.Anna Kurpiewska. Radość i zabawa miały tu swoje święto! Był dmuchaniec, koło fortuny, popcorn, tosty, zagadki, tor przeszkód, słodki poczęstunek i wiele innych atrakcji. Zaangażowani byli wszyscy: wychowawcy, rodzice i druhowie z ZHP. Piotruś Pan nas powitał, poprowadził po mapie i pożegnał upominkami ! Ahoj!

Info. D. Łoś

Góra Grosza w SP5

Nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji „Góra Grosza”, której organizatorem jest Towarzystwo „Nasz Dom”. Akcja w naszej szkole rozpoczęła się 12.01.2022 roku i trwała do 31.05. 2022 roku. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji było działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Podczas akcji udało się zebrać łącznie wraz z Oddziałami przedszkolnymi ,,0'' kwotę w wysokości 787,47zł. W ogólnej zbiórce klas I-III: I miejsce zajęła klasa 1c- 146,35zł, II miejsce klasa 2a - 128, 53zł, III miejsce klasa 3d- 114,20zł! Serdecznie dziękujemy wszystkim klasom 1-3, bibliotece szkolnej, rodzicom oraz nauczycielom przedszkola za aktywny udział w akcji. Cieszy nas fakt, że dzieci potrafią dzielić się z innymi i nie pozostają obojętne na los osieroconych dzieci. Przeprowadzeniem Ogólnopolskiej Akcji „Góra Grosza” w przedszkolu zajęła się pani Marta Murawska, a w klasach I-III pani Marlena Olszewska opiekun mini SU.Za zaangażowanie i każdy grosik bardzo dziękujemy!

Info. M. Olszewska, M. Murawska

Dzień Mamy w klasie 2A - lekcja otwarta

27 maja klasa 2A gościła mamy na lekcji otwartej. Uczniowie przygotowali niespodzianki, poczęstunek, krótki występ wokalny i prezentację z wirtualnymi laurkami. Mamy miały okazję wraz ze swoimi dziećmi wykonać takie zadania, jak spinerowa tabliczka mnożenia, gra w planszówkę, kodowanie obrazka, układanie bukietu i rozpoznawanie kwiatów, układanie zdań z wylosowanych na kostce części mowy. Zadania były wcześniej zakodowane w kodach QR, które trzeba było rozkodować, a zadania wykonywano w grupach metodą stacyjną. Czas spędzony z mamami jest bezcenny.

info. I. Zwidryn

Wiersz "Dla Mamy"

Najpiękniejsze wiersze o Mamie piszą dzieci. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku Filia w Kwidzynie przeprowadziła w maju powiatowy konkurs poetycki online dla uczniów klas drugich i trzecich szkół podstawowych pt. "Moja Mama". Koordynatorem poetyckich zmagań w Piątce była p.Dorota Łoś. Na konkurs wpłynęło 29 wierszy uczniów z powiatu kwidzyńskiego. Wszystkie nadesłane wiersze to pięknie złożone słowa o miłości do Matki, o jej troskach, o Jej miłości do dziecka. Niektóre wiersze wyciskały łzę wzruszenia, inne wywoływały uśmiech… Wybór był bardzo trudny. Jury przyznało miejsce pierwsze dla Rity Pawluch z SP 5 w Kwidzynie; 2 miejsca drugie: Aleksander Gańczak – SP Czarne Dolne i Zofia Gregorczyk – SP 6 Kwidzyn; miejsce trzecie: Natalia Krupińska – SP 6 Kwidzyn; miejsce czwarte: Klaudia Ziemińska – SP 5 Licze. Pozostałym uczniom przyznano wyróżnienia. Nagrody książkowe dla wszystkich uczestników konkursu ufundowali: Wójt Gminy Ryjewo, Wójt Gminy Kwidzyn, Starosta Powiatu Kwidzyńskiego oraz Filia PBW w Kwidzynie. Uroczyste rozdanie nagród będzie miało miejsce dnia 15 czerwca w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku Filia w Kwidzynie przy ul. 11 Listopada 13.

Info. J. Wysocka

3A i 3D w Toskanii Kociewskiej

23 maja Klasa 3A wybrała się w region kociewski.Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się ciekawostek z życia pszczół, poznali zwierzęta w gospodarstwie oraz przygotowali , a następnie zjedli pizzę. Najdłużej i najchętniej trzecioklasiści zabawili u osiołków, które na widok marchewki lgnęły do dzieci. W 3D to pięknie spędzony czas w Toskanii Kociewskiej. Pomału kończymy naszą wspólną przygodę. Wszyscy uczniowie 3D niech zachowają w pamięci wspólnie spędzone chwile.

info. A. Radomińska, A. Maj

1C u Strażaków

23 maja klasa 1C wybrała się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie. Dzięki życzliwości Panów Strażaków uczniowie mogli obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmów dowiedzieliśmy się dużo o odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy w tym zawodzie. Teraz już wiemy, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w innych akcjach ratowniczych. Dzieci miały możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Zobaczyliśmy również strój strażaka do gaszenia pożaru. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły numer alarmowy – 998 i 112. Na na sam koniec
każdy z nas poczuł się jak prawdziwy strażak!


Info. wych. K. Ruk

Klasy 3B i 3C w Zielonej Szkole

19-20 maja klasy 3B i 3C wybrały się na wycieczkę pociągiem do Brachlewa. W Zielonej Szkole dzieci bardzo aktywnie spędziły dwa dni, był to fantastyczny czas integracji oraz wspaniała przygoda na łonie przyrody. Trzecioklasiści wrócili wymęczeni, ale szczęśliwi!


info. M. Murawska

XIX Tydzień Bibliotek dla czytelników klas 1 - 3

W ramach XIX Tygodnia Bibliotek pod hasłem "Świat w jednym miejscu" w gościnnych progach szkolnej Biblioteki od 9 - 17 maja odbywały się warsztaty czytelnicze pt. "W Kręgu Baśni Europejskich". Młodzi czytelnicy z przedszkolnych Grup A, B i C mogli dowiedzieć się skąd pochodzą ich ulubieni bohaterowie bajek, baśni i legend. Mogli również samodzielnie te postacie odnaleźć w przygotowanych przez panią bibliotekarkę książkach. To praktyczna lekcja czytania i zdobywania informacji. Tak wygląda aktywne czytanie. Bo warto czytać!

info. D. Łoś

Konkurs międzyszkolny "Unia Europejska i Ja"

W środę 11 maja 2022 r. w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 5 w Kwidzynie odbył się konkurs dla klas szkół podstawowych miasta Kwidzyna „Unia Europejska i Ja” organizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzka w Gdańsku /Filia Kwidzyn oraz bibliotekę szkolną SP 5. W konkursie wzięli udział uczniowie z podstawowych szkół kwidzyńskich. Reprezentacje musiały miały 3 zestawy testów i quizów dotyczących krajów Unii Europejskiej. Konkursowe zabawy prowadzane są od 5 lat we współpracy z biblioteką szkolną SP 5 przy ul. Hallera 4 w Kwidzynie, ponieważ szkoła ta nosi imię Zjednoczonej Europy, a zabawy przygotowane przez wspaniałą niezawodną bibliotekarkę Dorotę Łoś, integrują i uczą przyjaźni i tolerancji wszystkich uczestników. W tym roku wśród nagrodzonych prym wiedli uczniowie kwidzyńskiej „Dwójki” i „Piątki”. I tak:

I miejsce zajął Albert Kaffka SP 2,

II miejsce – Oliwia Walendzik SP 5 oraz Franciszek Jurczak SP 2,

III miejsce – Bianka Heród SP 5.

Laureaci otrzymali dyplomy oraz zestawy nagród tematycznych ufundowane przez Komisję Europejska w Warszawie oraz Starostwo Powiatowe w Kwidzynie. Pozostali uczestnicy również otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Kwidzynie, która przekazała także nagrody w postaci puzzle dla „wygranych” szkół. Gratulujemy i zapraszamy do następnej edycji konkursu w 2023 r.

info. Joanna Wysocka

Wiosenne konkursy literacko - plastyczne

W poniedziałek 9 maja zostały wręczone nagrody za szkolne konkursy o tematyce wiosennej: literacki "Witaj Wiosno" dla klas 3 oraz plastyczny "Kolorowa łąka " dla klas 1.

Oto laureaci:

Konkurs literacki:

1 m. Antonina Salczak kl 3 a,

2 m. Szymon Kuźma kl 3d.,

3 m. Julia Kamecka kl 3a.

Wyróżnienia: Aleksander Kopeć, Julia Matysek i Julia Orłowska (wszyscy kl 3a).

Konkurs plastyczny:

1 m. Teresa Jędrzejczyk 1c,

2 m. Aniela Powęska i Zosia Szybajło z 1c,

3 m. Klaudia Gosik i Julia Orkwiszewska z 1b.

Gratulujemy!

info. M. Cymuta

9 maja - Dzień Europy

9 maja Dzień Europy. Piątka odświętna nadal. Bo imię zobowiązuje. Dzień Europy – święto europejskich państw, które obchodzone jest 5 lub 9 maja. W krajach, które są członkami Rady Europy, a nie są członkami Unii Europejskiej, preferowane jest obchodzenie Dnia Europy 5 maja, natomiast w państwach Unii Europejskiej obchodzi się go oficjalnie 9 maja. Tego dnia dnia 1C wzięła udział w zajęciach w szkolnej bibliotece, które przygotowała pani Dorotka. Była praca z flagami, słuchanie "Mitu o Europie" i moc ciekawych pytań i odpowiedzi. Nasza grupa przedszkolaków "A" wykonała okolicznościowe chorągiewki.

info. D. Łoś

Powiatowy Konkurs Recytatorski

7 maja (sobota) uczniowie ze szkół podstawowych z klas I-III oraz VII-VIII miasta i powiatu kwidzyńskiego zaprezentowały swoje umiejętności przed Jury w Czarnej Sali. Nasi recytatorzy SP5 Zosia 3D i Julka 1B zdobyły laury za uczestnictwo, a Hubert 2C, Ania 2A i Tosia 1A wyróżnienie na tle ponad 40 osobowej grupy młodych recytatorów. Organizatorem Konkursu było KCK. Gratulujemy. Najbardziej cieszyli się Rodzice!

info. D. Łoś