listopad – grudzień 2017

Jasełka 2017
jas W ostatnim tygodniu grudnia 2017r., kiedy mróz oczyszcza powietrze tak, że gwiazdy lśnią jeszcze intensywniej, zwracamy swoje myśli ku nadchodzącym Świętom Bożego Narodzenia. Które to już święta w naszym życiu? Każdy z nas dobrze to wie, ale przeżywamy je wciąż na nowo i każdego roku inaczej. Myślą przewodnią tegorocznych jasełek było: miłujcie się wzajemnie i przekażmy sobie znak pokoju. Każdy z nas przypomniał sobie polskie kolędy, które wprowadzają nas w klimat świąteczny. Nie zabrakło świątecznego tańca współczesnego w wykonaniu mikołaja i śnieżynek. Możemy stwierdzić jednoznacznie, że mamy utalentowaną młodzież. Na koniec pani dyrektor szkoły Renata Dzikowska złożyła wszystkim zebranym życzenia świąteczno – noworoczne. Nad całością inscenizacji czuwały Jadwiga Jarzyńska i Wioletta Kowalczuk.
autor tekstu: Wioletta Kowalczuk

ŚWIĄTECZNE HISTORIE
his W dniach 18.12.17 – 21.12.17 r. uczennice naszej szkoły odwiedziły dzieci w przedszkolu „Radość”. Tym razem czytały bajki o tematyce świątecznej: w grupie Delfinów i Motyli „Święty Mikołaj i przyjaciele”, w grupie Krasnali „Boże Narodzenie” oraz w grupie Ananasów i 6-latków „Franklin i prezent świąteczny”. Przedszkolaki chętnie słuchały ciekawych przygód i śmiesznych historii, a na zakończenie wizyty otrzymały słodki upominek. W akcji uczestniczyły uczennice z kl. 2a: Wiktoria Cierpiak, Natalia Piór, Oliwia Sadowska i Ola Szfranowicz oraz uczennice z kl. 2d: Nikola Jaszner i Oliwia Storozum.
autor tekstu: Beata Moos

WYSTAWA KARTEK ŚWIĄTECZNYCH
33 W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia biblioteka szkolna zorganizowała wystawę kartek świątecznych. Można tu znaleźć kartki ręcznie robione oraz gotowe kupione. Większość kartek pochodzi z prywatnego zbioru bibliotekarki p. Beaty Moos. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy.
półfinał wojewódzki w halowej piłce nożnej
beznazwyWygrywając finał powiatu, w którym uczestniczyło 6 drużyn, reprezentacja naszej szkoły wygrała zdecydowanie nie przegrywając żadnego meczu. W półfinale wojewódzkim przegraliśmy jedynie ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego z Malborka i w rezultacie zajęliśmy drugie miejsce. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3c; M. Maluchnik, J. Stanikowski, S. Jaśniewicz, K. Koralewski, J. Gniadek, K. Drożdż, M. Piasek, J. Cacan i J. Łoziński.
autor tekstu: trener piłki niżnej - Przemysław Maluchnik

Zrób sobie selfie z zabytkiem Kwidzyna
2 14 grudnia odbył się Finał Konkursu "Zrób sobie selfie z zabytkiem Kwidzyna" z ramienia Karty Euro 26 - Kwidzyn Moje Miasto. Z naszej szkoły Laureatkami zostały uczennice klasy IId - Nikola Jaszner i Karolina Chudio oraz z klasy II e- Maja Makarewicz i Dominika Majewicz
autor tekstu: Marzena Szarłan

wizyta oliwii w sztabie wośp
56 Dnia 13.12.17 odbył się wyjazd do Sztabu WOŚP w Warszawie. Nasza szkołę reprezentowała uczennica Oliwia Storozum z klasy 2D, która miała okazję spotkać się z Jurkiem Owsiakiem. Wszyscy otrzymali kalendarze z autografem, który mogą przekazać na licytację podczas WOŚP-U 2018.
autor tekstu: Marzena Szarłan

EKSPERYMENT - Wycieczka 12.12.2017r.
e1 Hydroświat, drzewo życia, niewidoczne siły, wynalazki Leonarda da Vinci, kierunek zdrowie, hałas, wnętrze przyrody i inne, to działy fizyki z którymi zapoznaliśmy się w Centrum Nauki EKSPERYMENT w Gdyni. Każdy z nas znalazł coś dla siebie, co nas śmieszyło i bawiło. Wykonując doświadczenie lub jakiś eksperyment bawiliśmy się jak dzieci, bo sprawiało nam to dużo przyjemności i radości. Tworzyliśmy zaporę wodną. Potem poznaliśmy zasadę działania elektrowni morskiej. Dziewczyny wywołały tornado morskie. Chłopcy uzyskali rezonans tworząc falę stojącą i podłużną. Na każdym stanowisku doświadczaliśmy nowe zjawisko fizyczne. Dużym zainteresowaniem cieszył się symulator jazdy samochodem. W jednej chwili mogliśmy poczuć się jak kierowca rajdowy. Podchodząc do stanowiska z fantomami i biorąc stetoskop do ręki uczyliśmy się udzielać pierwszej pomocy. Niektórzy zmierzyli się ze swoją siłą uderzenia w mur zaporowy. Mistrzami byli Kamil i Kuba, osiągnęli najlepszy wynik bo 383 kN. Wycieczka przedmiotowa uczy poznawać i odkrywać zjawiska nam nowe i nieznane, ale przede wszystkim bardzo ze sobą się zintegrowaliśmy. Dlatego postanowiliśmy kontynuować nasze doświadczenia podczas wycieczki do Olsztyna do planetarium. Wycieczkę zorganizowali: p. W. Kowalczuk, p. K. Reszczyńska, p. J. Szumowski.
autor tekstu: Wioletta Kowalczuk

podczas próbnego egzaminu gimnazjalnego
egz W dniach 5-7 grudnia 2017 r. uczniowie klas VII SP i II Gim uczestniczyli w projekcie edukacyjno-wychowawczym "Żyjemy w zgodzie z naturą i zdrowym stylem życia". Temat przewodni zajęć to: "Zdrowo się odżywiam" - drugie śniadanie w szkole oraz "Co możemy zrobić ze śmieci". Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z Dietetykiem Natur House. Przygotowywali śniadanie w szkole oraz wykazali się kreatywnością podczas wykonania robota i choinki z odpadów Eko. Młodzież uczestniczyła również w zajęciach w Pracowni Regionalnej, gdzie mogła obejrzeć wystawę pt., "Historia jednej rodziny - Gmina Żydowska w Marienwerder", a także uczestniczyli w zajęciach "Gotyk na dotyk", gdzie mieli możliwość obejrzenia zakątków naszej Katedry. Podczas spotkania z panem Adamem poznali historię Wołynia.
autor tekstu: Anna Nowak

XI gimnazjada integracyjna
gim Tegoroczna impreza, która odbyła się 9 grudnia w sali gimnastycznej budynku przy ul. Kamiennej pod hasłem SPORTY ZIMOWE miała charakter nieco inny niż poprzednie. Głównym celem było zintegrowanie społeczności gimnazjalnej i nowych uczniów w budynku na Kamiennej oraz tych którzy zawitają w nasze progi w następnym roku szkolnym. Zatem w GIMNAZJADZIE udział wzięli uczniowie klas szóstych, siódmych oraz klas drugich i trzecich integracyjnych gimnazjalnych. Uroczystość prowadził MIKOŁAJ w osobie p. Andrzeja Hajdukiewicza, za część sportową odpowiadała p. Elżbieta Gola, nad artystami pieczę pełniła p. Elżbieta Leśniewska, za część polegającą na wykazaniu się wiedzą odpowiedzialna była p. Dorota Buchowiecka, a całość przygotowała i zorganizowała jak co roku p. Mariola Kalińczak. 21 Wygranymi w tej imprezie byli wszyscy uczniowie, którzy wzięli w niej udział. Jednak pierwsze miejsce zdobyła klasa IIIB, której wychowawcą jest p. Grażyna Kosecka. Na zakończenie wszyscy, którzy przybyli zostali poczęstowani przez dyrektora szkoły p. Renatę Dzikowską kawałkiem torta. Jak co roku zabawa była wspaniała.
dzień wolontariatu
wol. 8 grudnia odbył się Miejski Dzień Wolontariatu organizowany przez Stowarzyszenie Akwedukt, na który zaproszono Wolontariuszy z naszej szkoły: Zofię Głowalę, Nikolę Jaszner, Oliwię Storozum, Darię Dziedzic, Maję Makarewicz, Wiktorię Plocharz, Bartłomieja Królikowskiego, Natalię Pudlis, Nadję Kuffel, Dagmarę Korzeniewską, Marte Kawecką. Podczas uroczystości nasi uczniowie zaprezentowali swoją działalność na rzecz środowiska lokalnego. Odpowiadali na różne pytania dotyczące Wolontariatu i wymieniali się doświadczeniami z innymi Wolontariuszami. Na zakończenie wszyscy dekorowali pierniki i słuchali koncertu muzycznego.
mikołajki w szkole
beznazwy Tegoroczne "MIKOŁAJKI" zbiegły się z terminem pisania przez uczniów trzecich klas gimnazjalnych próbnych egzaminów z OPERONEM. Dlatego też Mikołaj przełożył swoją wizytę i przyszedł z symbolicznym prezentem dla każdego, dopiero w piątek 8 grudnia.
szopka bożonarodzeniowa
kis Jakub Kisielewski uczeń klasy IIIb gimnazjum brał udział w VIII Gminnym Konkursie na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie. Do konkursu zgłoszone zostały 26 szopek. Kuba własnoręcznie wykonał z drewna piękną szopkę, która została doceniona przez komisję konkursową i uczeń zajął II miejsce. Gratulujemy.
szlachetna paczka
dav Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. Pomocą obielimy jedną rodzinę dla której została zorganizowana pomoc w zakresie żywności, środków kosmetycznych, chemicznych, sprzętów kuchennych oraz odzieży. Dzięki szczodrości osób zaangażowanych w pomoc przygotowaliśmy 14 paczek, które zostaną przekazane potrzebującej rodzinie.
"AniOł nadziei"
4 grudnia odbył się w teatrze 10 już Finał Konkursu Plastycznego "Anioł Nadziei" podczas którego Wolonatriusze z naszej szkoły bardzo mocno wspierali organizatorów. Uczniowie klas gimnazjalnych pomagali przy wykonywaniu dekoracji oraz przy rozdawaniu nagród. Na szczególne podziękowania zaslugują: Nadja Kuffel, Natalia Pudlis, Marta Kawecka, Dagmara Korzenewska, Maja Makarewicz, Nikola Jaszner i Karolina Chudio. Podczas uroczystości mini recital przedstawiła Agata Śliwińska. an Organizatorem konkursu na plakat lub pracę przestrzenną było Kwidzyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych. Prace uczniów naszej szkoły nie tylko promowały materialne wspieranie działalności hospicjum, ale również zaangażowanie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w tę szczególną akcję. Spośród 22 prac z klas gimnazjalnych i siódmych wysłanych na konkurs, nagrody otrzymali w kategorii plakat: I miejsce Jan Zardzewiały - klasa 2c gim. II miejsce Alicja Mizera – klasa 2b gim. Oliwia Storozum – klasa 2d gim. Dawid Stasiak – klasa 3e gim. III miejsce Adrian Puncewicz – klasa 2c gim. Daria Dziedzic – klasa 2d gim. W kategorii forma przestrzenna: I miejsce Kays Tajar – klasa 7b Aleksandra Basiak – klasa 2a gim. II miejsce Magdalena Żurawska – klasa 2a gim. Paulina Podemska – klasa 2d gim. Ponadto spośród 31 prac z klas I – VI wysłanych na konkurs, nagrody otrzymali: w kategorii plakat: I miejsce Weronika Żuromska - klasa 4a Zofia Ślusarska - klasa 1d II miejsce Jan Zawadzki – klasa 5a Krystian Ochenkowski – klasa 5a Sebastian Osuch – klasa 6a w kategorii forma przestrzenna: I miejsce Julia Sosnowska – klasa 4a II miejsce Damian Paliński – klasa 4b
autor tekstu: Elżbieta Leśniewska i Marzena Szarłan

Najlepsi w szkole
Do etapu rejonowego kuratoryjnych konkursów przedmiotowych dla klas gimnazjalnych zakwalifikowali się: 1. MATEMATYKA: Dominik Sosna i Jakub Stanikowski z klasy 3c MA 2. GEOGRAFIA: Nikodem Storozum, Aleksandra Milewska z klasy 3a i Kacper Ptasznik z klasy 3b GEO 3. CHEMIA: Klara Pawluch i Nikodem Storozum z klasy 3a 4. BIOLOGIA: Aleksandra Szafranowicz z klasy 2a B+CH 5. INFORMATYKA: Jakub Stanikowski z klasy 3c i Kacper Ptasznik z klasy 3b IN 6. JĘZYK POLSKI: Natalia Piór z klasy 2a 7. JĘZYK NIEMIECKI: Lionel Suchorab z klasy 3d SUCHORA 8. HISTORIA: Aleksandra Milewska, Dominik Świerczyński i Nikodem Storozum z klasy 3a Do etapu rejonowego kuratoryjnych konkursów przedmiotowych dla szkół podstawowych zakwalifikowali się: POD 1. JĘZYK POLSKI: Nikola Hermaszewska z klasy 7b 2 . MATEMATYKA: Hubert Doroś i Kacper Borzyszkowski z klasy 7b
wystawa IPN
1 Przygotowana przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej wystawa dotyczącą wojennych losów przedwojennych gwiazd polskiego kina i teatru oraz wojennych losów polskiej kinematografii gościła w naszej szkole do 29 listopada.
Poznajemy hiszpanię
13 17 listopada w Akwedukcie odbyło się kolejne spotkanie młodzieżowe. Tym razem prezentowano Hiszpanię. Wolontariusze z Hiszpani opowiadali o kulturze i zwyczajach, oraz zachęcali do spróbowania tradycyjnych potraw. Było jak zawsze ciekawie, międzynarodowo oraz pysznie! Szkolny Klub Europejski reprezentowali uczniowie: Oliwia Storozum, Nikola Jaszner, Julia Kurpiewska, Karolina Chudio, Zofia Głowala oraz Nikodem Storozum.
Pobyt w brukseli
W dnaich od 05 do 09 listopada uczennice klasy IId Sandra Srożak i Oliwia Wiśniewska uczestniczyły w wycieczce do Brukseli. Wycieczka była nagrodą w konkursie na "Selfie z UE" ufundowaną przez Europosła Janusza Lewandowskiego przy wspólpracy Karty Euro 26 - Kwidzyn Moje Miasto. Główna atrakcją wycieczki było zwiedzanie Parlamentu Europejskiego. Była to wspaniała i bardzo pouczająca przygoda. beznazwy
Szkoła Bliska Pracy
1 Szkoła realizując zadania z zakresu doradztwa zawodowego współpracuje z Firmą Lacroix w Kwidzynie. Uczniowie klas III Gimnazjum uczestniczą w projekcie „Szkoła Bliska Pracy” w ramach którego uczestniczyli w spotkaniu w fabryce Firmy LACROIX w Kwidzynie. Uczniowie zostali zapoznani z możliwościami zawodowymi oraz ścieżką kariery zawodowej pracowników. Zaprezentowano asortyment, który jest wytwarzany w fabryce – światła do samochodów, podzespoły do płyt indukcyjnych, alarmów, czujników ruchu, nagłośnienia, uczniowie mieli jedyną okazję zobaczenia wszystkie podzespołów z bliska, dotknąć, zbudować w całość. Uczniów oprowadzono po wszystkich liniach produkcyjnych, gdzie mogli przyjrzeć się pracy na konkretnych stanowiskach. Odbyły się również zajęcia warsztatowe, które zostały przeprowadzone przez nauczyciela i uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kwidzynie, szkoły która współpracuje z Fabryką LACROIX.
autor tekstu: Agnieszka Tynda

patriotyczne pocztówki
21 15.11.17 r. uczniowie klas gimnazjalnych 3D, 2B, 3B i 3A mieli okazję obejrzeć wystawę pocztówek patriotycznych z kolekcji pana Andrzeja Ochała. Polskie pocztówki patriotyczne można podzielić na kilka kategorii. Pierwsza kategoria nosi nazwę Godło Polskie i są to karty pocztowe przedstawiające lub nawiązujące do godła państwa polskiego. Drugą kategorię nazwiemy herbami. Są to pocztówki z wizerunkami herbów rycerstwa, duchowieństwa i ziemskimi. Trzecia kategoria to uczucia patriotyczne. Czwarta – bohaterowie narodowi. Wystawę zorganizowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku Filia w Kwidzynie. Opiekunami uczniów byli p. Elżbieta Leśniewska, p. Jarosław Szumowski i p. Beata Moos.
Dzwonnik z Notre Dame
2Dnia 10.11.2017 r. grupa 41 uczniów naszej szkoły z opiekunami: p. Katarzyną Stanikowską, p. Marią Kapuścińską i p. Agnieszką Barakat uczestniczyła w spektaklu teatralnym „Dzwonnik z Notre Dame” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Widowisko, na podstawie prozy Wiktora Hugo, opowiadało o losie pięknej cyganki Esmeraldy, Garbusa Quasimodo, bezdusznego Frollo i rycerskiego Phoebusa. Dzięki talentom solistów oraz doskonale przygotowanym tancerzom i akrobatom spektakl podbił nasze serca. Nasi uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem. W związku z tym w lutym 2018 r. organizujemy następny wyjazd. Serdecznie zapraszamy!
autor tekstu: Agnieszka Barakat

podbój trójmiasta
12 Dnia 03.11.2017 r. klasa II c gimnazjum z opiekunami wyruszyła na „podbój” Trójmiasta. Młodzi sportowcy odwiedzili Escape Room w Gdańsku. Gra Escape Room polega na ucieczce z zamkniętego pomieszczenia w określonym czasie (60 minut). By tego dokonać chłopcy musieli rozwiązać kilka zagadek, wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, połączyć ze sobą odnalezione wskazówki, kody i inne tajemnicze elementy. Zabawa polegała nie na użyciu siły, a jedynie głowy i zręczności. Kolejnym etapem podróży było Muzeum Figur Woskowych w Sopocie, w którym można było sfotografować się ze znanymi i lubianymi osobami świata nauki, muzyki, filmu, sportu i rozrywki: Albert Einstein, Michael Jackson, Tom Hanks, Kuba Wojewódzki, Jennifer Lopez, Ronaldo i wielu innych. Pogoda dopisała, pospacerowaliśmy po Molo i w dobrych humorach wróciliśmy do Kwidzyna.
pola nadziei
2 Wolontraiusze: Karolina Chudio, Zofia Głowala, Malgorzata Onisk, Bartosz Królikowski, Natalia Pudlis, Nadia Kuffel i Weronika Lehle z naszej szkoły kolejny raz wspierali Hospicjum. Tym razem zaangażowali się w akcję "Pola Nadziei" i pomagali sadzić cebulki żonkili na miejskich rondach. Jesteśmy z nich dumni!
Opiekun szkolnego wolontariatu: Marzena Szarłan

11 listopada - narodowe święto niepodległości
A__2176 W przeddzień rocznicy odzyskania przez Naszą Ojczyznę niepodległości uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym apelu, który przypominał o wydarzeniach sprzed lat. Apel przygotowali członkowie Samorządu Szkolnego oraz szkolny zespół muzyczny pod kierunkiem p. J. Strociaka i p. J. Szumowskiego.
powitanie klas siódmych
cer 7.11.17 r. odbyła się Ceremonia powitania klas 7 w społeczności szkolnej w budynku przy ulicy Kamiennej. Impreza rozpoczęła się od prezentacji klas 7a i 7b. Uczniowie ubrani byli w stroje w jednakowym kolorze oraz przygotowali transparenty. Klasy wzięły udział w 5 konkurencjach – próbach. Próba ciemności, która polegała na narysowaniu swojego wychowawcy z zasłoniętymi oczami. Próba cierpliwości polegająca na przelaniu mleka z kartonu do butelki. Próba wytrzymałości polegała na przeciąganiu liny przez drużyny obu klas. Próba mądrości, w której należało odpowiedzieć na wylosowane pytanie. Próba zręczności – przejście slalomem z łyżeczką, na której znajdowała się piłeczka pingpongowa. Nad przebiegiem konkurencji czuwała komisja w składzie pani dyrektor Renata Dzikowska, pan wicedyrektor Mirosław Dudek oraz koordynator ds. integracji Anna Nowak. Na zakończenie klasy złożyły przyrzeczenie. Uczniowie klas 7 otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Gratulujemy!!!
„Mama, Marysia i Miś"
DSC_0024 6.11.17 r. uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w wernisażu wystawy „Mama, Marysia i Miś”, którą zorganizowała Miejsko-Powiatowa Biblioteka w Kwidzynie. Prace plastyczne narysowane ołówkiem ilustrowały przygody misia, a wykonały je wspólnie mama Magdalena Bobrowska i córka Marysia Jurkiewicz. W wystawie uczestniczyli: Oliwia Storozum, Nikola Jaszner oraz Nikodem Storozum.
Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU „RADOŚć”
Dnia 2.11.17 r. kolejny raz poszłyśmy z wizytą do przedszkola „Radość”, tym razem do grupy Motyli i grupy Ananasów. Uczennice klasy 2a, Wiktoria Cierpiak, Natalia Piór, Oliwia Sadowska i Aleksandra Szafranowicz przeczytały książkę o przygodach czerwonej lokomotywy - Kubie oraz książkę o poszukiwaniach skarbów przez Listonosza Pata i jego przyjaciół. 1